28 Mayıs 2022 Cumartesi / 27 Sevval 1443

Sınavda başarı duası okunuşu ve anlamı! Sınava girenler için okunacak dualar

2 buçuk milyon öğrencinin heyecanla beklediği YKS sınavı başladı. Üniversite adayları bugün YKS'ye katılım gösteriyor. Bu noktada, veliler tarafından da Sınavda başarı duası okunuşu ve anlamı hakkında araştırma yapılıyor. Milyonlarca veli, zihin açıklığı ve başarı için okunacak duaları merak ediyor. Sınava girenler için okunacak dualar neler? Sınavda başarı duası okunuşu ve anlamı haberimizde yer alıyor.

28 Haziran 2020 Pazar 12:04 - Güncelleme:

Milyonlarca öğrenci cumartesi ve pazar günü YKS sınavlarında ter dökecek. Bu noktada, Sınava girmeden önce okunacak dualar da veliler ve öğrenciler tarafından yoğun bir şekilde araştırılıyor. Gerek öğrenciler gerekse veliler, sınava girmeden önce okunacak dualar ve sınavda başarı duası hakkında bilgi edinmeye çalışıyor. Sınav öncesi okunacak dualar ile manevi rahatlama yaşayacak olan öğrenciler için Sınavda başarı duası okunuşu ve anlamı haberimizde yer alıyor. İşte YKS'ye girecek olanlar için dualar ve sınavda başarı duası.

Üniversite sınavı YKS'ye girecek adayların büyük emek ve uğraşları sonucunda hayallerini gerçekleştirmeleri için ellerinden geleni yaptıktan sonra yapılması gereken en güzel şey dua etmektir. Peki Sınava girenler için okunacak dualar nelerdir? Sınav günü ailelerin çocuklarına zihin açıklığı ve başarı için okuyabileceği ve öğrenciler için Sınava girmeden önce okunacak duaları derledik. Sınavda başarı duası okunuşu ve anlamı! Sınava girenler için okunacak dualar

SINAVA GİRMEDEN ÖNCE OKUNACAK DUALAR (SINAVDA BAŞARI DUASI)

1 – Sınavda unutkanlığa karşı edilecek dua

Bismillahirrahmanirrahim, Ferdün, Hayyün, Kayyûmun, Hakemun, Adlün, Kuddûsün. İyyâke na'büdü ve iyyâkenesta'în. İnnâ fetahnâ leke fethan mubînâ." On dokuz defa okunacak.

2 – Sınava girmeden önce şu dua okunur:

"Rabbi edhılnî müdhale sıdkin ve ahricni muhrace sıdkin ve'c'al li min ledünke sultânen nasîrâ." (10 Kere) (İsra suresi 80. ayet)

ANLAMI: "Ya Rabbi! Beni doğru bir giriş ile girdir ve yine doğru bir çıkış ile çikar.Katından bana yardım edici bir kuvvet ihsan eyle."

3 – Sınav için sıraya oturunca şu âyet okunur;

"Rabbişrah li sadri. Ve yessir li emri. Vahlul ukdeten min lisani. Yefgahü kavli " (10 Kere)

ANLAMI: "Ya Rabbi! Göğsümü ve gönlümü genişlet, işimi kolaylaştır. Dilimin bağını çöz, sözümü anlaşılır eyle."

4 – Sınav başlayınca da şu dua okunur:

"Ya Hayyu Yâ Kayyûm, Birahmetike esteğisû." (10 kere)

ANLAMI:"Ey Hayy ve Kayyum olan Allah'ım, Senin Rahmetine Sığınıyorum."

5 – Bu dua her an, her zaman, mubah olan herhangi bir işe başlarken okunur. Mesela Kur'an-ı kerim öğrenmeye başlarken, yazı yazarken, sınava girerken, dine aykırı olmayan her işe başlarken söylemek iyi olur. Yapılan işin kolay gelmesi, zor gelmemesi ve hayırla neticelenmesi için dua etmiş oluyoruz.

"Rabbi yessir velâ tuassir Rabbi temmim bi'l-hayr"

ANLAMI:"Rabbim! kolaylaştır zorlaştırma, Rabbim hayırla sonuçlandır"

6 – "Allahümme hır li vehter li.Vela teklini ala ihtiyari."

ANLAMI:Allah'ım! Bu işi bana hayırlı kıl ve bu işi bana nasip eyle! Allah'ım beni kendi başıma bırakma.(Tirmizi,De'avat,90)

7 – Rabbi zidni ilmen ve fehmen ve el-hıkni bi's salihin.Rabbişrahli sadri ve yessir li emri vahlü'l-ukdeten min lisani yefkahu kavli. Ya Hafız, Ya Rakib, Ya Nasır, Ya Allah. Rabbi yessir ve la tüassir, Rabbi temmim bi'l hayr. (Sınava girmeden önce 3,5,7 defa okunur)

Rabbim! İlmimi ve anlayışımı arttır ve beni salih kullara dahil eyle. Rabbim! Göğsümü aç, işimi kolaylaştır ve dilimdeki bağı çöz ki sözümü anlasınlar. Ya Hafız Ya Rakib Ya Nasır Ya Allah. Rabbim kolaylaştır, zorlaştırma; Rabbim! İşimi hayırla tamama erdir.

Sınav öncesi okunacak dua

Ey Rabbim, göğsümü aç, genişlet, işimi kolaylaştır. Dilimde bulunan düğümü çöz de sözümü anlasınlar. (Taha 25-28)

Sınav başlayınca okunacak dua

Ya Hayyu Ya Kayyum, bi rahmetike estagisü.

Anlamı: Ey Hayy ve Kayyum olan Allah'ım, senin rahmetine sığınıyorum.

FETİH SURESİ OKUNUŞU VE ANLAMI

SINAVDA UNUTKANLIK İÇİN DUA