15 Nisan 2021 Perşembe / 3 Ramazan 1442
Gece modu

Üç aylar tesbihine nasıl başlanır?

Kameri takvime göre Recep, Şaban ve Ramazan aylarından oluşan üç aylar, manevi huzur ve sükûnun kalplere indiği, ilahi rahmetin taştığı rahmet ayları olarak biliniyor. Bu aylarda Müslümanlara Kur'an-ı Kerim okuma, oruç tutma ve sadaka verme gibi nafile ibadetlere yönelmeleri daha çok tavsiye ediliyor. Üç aylar ibadetleri, tesbihleri ve zikirlerine dair merak edilenlerin tümüne haberimizin detaylarından ulaşabilirsiniz.

12 Şubat 2021 Cuma 13:57 - Güncelleme: 12 Şubat 2021 Cuma 13:57

Müslümanların büyük bir heyecanla beklediği mübarek üç aylar bugün başladı. Üç ayların faziletine dair Hz. Peygamber'den nakledilen rivayetlerin yanı sıra dinî kültürde mübarek sayılıp kutlanan Regaib, Mi'rac, Berat ve Kadir gecelerinin bu aylarda yer alması üç aylara ayrı bir önem verilmesine, ibadet, dua, zikir ve hayırlı işlerle daha fazla meşgul olunarak dinî duyarlılığın daha yoğun olarak yaşanmasına zemin hazırlamıştır. Bu aylarda Müslümanlara Kur'an-ı Kerim okuma, oruç tutma ve sadaka verme gibi nafile ibadetlere yönelmeleri daha çok tavsiye ediliyor.

ÜÇ AYLAR TESBİHİNE NASIL BAŞLANIR?

Recep ayının ilk günü girince Allah rızası için iki rekat nafile namazı kılınır. Samimiyetle günahların affı istenip 111 defa 'Allahümme Salli Ala Muhammed' diye Peygamber Efendimize salat-ü selam getirilir. Daha sonra 1660 defa 'Ya Allah' diye tesbih çekilir. Üç aylar boyunca her gün 1100 kere 'La İlahe İllallah', 100 kere de 'Muhammedürresulullah' diye bu tesbihe devam edilir.

*10 gün 100 defa Sübhana'llahi'l - hayyil-kayyum

*10 gün 100 defa Sübhana'llahi'l - ehadi's-samed

*10 gün 100 defa Sübhana'llahi'l -gafuri'r-rahim

3 aylar tesbihi nasıl çekilir?

Recep ayı ile ilgili sahih hadisler nelerdir?

3 aylar girince yapılacak ibadetler nelerdir?

Recep ayında 30 rekat namaz nasıl kılınır?

Recep ayı ne zaman başlıyor 2021? İşte Recep ayında yapılacak ibadetler