25 Kasım 2020 Çarşamba / 9 RebiülAhir 1442
Gece modu

Zilhicce ayında yapılacak tesbihler ve dualar nelerdir? Zilhicce ayı tesbihatları

Bu yıl Zilhicce ayı Temmuz'un 22'sinde başladı. Kurban Bayramı'nın habercisi olan Zilhicce ayında yapılacak tesbihler ve dualar çok faziletlidir. Zilhicce ayı, Hicri takvime göre yılın 12. ve sonuncu ayıdır. Zilhicce ayında yapılacak tesbihler ve dualar çok önemlidir. Peygamber Efendimizin de bu ayda 9 gün oruç tuttuğu rivayet edilmiştir. Bu ayda yapılan ibadetler bin yıldan daha faziletlidir buyrulmuştur. Peki Zilhicce ayının 10 günü zikirleri nelerdir?

28 Temmuz 2020 Salı  16:10 - Güncelleme: 28 Temmuz 2020 Salı 16:10

Zilhicce ayının başlamasıyla birlikte Zilhicce ayında yapılacak tesbihler ve dualar merak konusu oldu. Zilhicce ayı, Kurban Bayramı'na 10 gün kala başlamaktadır. Kurban Bayramı’nın bulunduğu aya Zilhicce ayı denmektedir. Zilhicce ayı, Hicri takvime göre yılın 12. ve sonuncu ayıdır. Kurban Bayramı'nın bulunduğu ay olan Zilhicce ayında yapılacak tesbihler ve dualar için Hz. Muhammed (s.a.s.); “Allah katında şu on günde işlenecek salih amelden daha sevimli bir amel yoktur.” buyurmuştur. Peki Zilhicce ayında yapılacak tesbihler ve dualar nelerdir? İşte ibadetlerin ve duaların kabul olduğu Zilhicce ayında yapılacak zikirler...

Zilhicce, Hicri takvime göre yılın 12. ve sonuncu ayıdır. İslam dininin beş temel ibadetinden biri olan hac bu ay yapılır. Kurban Bayramı'nın habercisi olan Zilhicce ayında yapılacak zikirler, ibadetler ve dualar çok faziletlidir. Mübarek Aylar’ın ikincisidir. Ayrıca haccın bir parçası ve tamamlayıcısı olan kurban ibadeti de bu ayda yapılır. Peki Zilhicce ayında çekilecek zikirler nelerdir? Zilhicce 7 gün zikri vatandaşlar tarafından merak ediliyor. Bu yıl 2020 Kurban Bayramı; 31 Temmuz ile 1, 2, 3 Ağustos 2020 günleridir.

ZİLHİCCE AYINDA YAPILACAK TESBİHLER VE DUALAR

1.GÜNÜ SUBBUHUN GUDDUSUN RABBUNA RABBUL MELÂIKETI VERRUH 100 DEFA

2.GÜNÜ SUBHANALLÂHİ VE Bİ HAMDİHİ SUBHANALLÂHIL AZİM 100 DEFA

3.GÜNÜ LÂ HAVLE VELÂ GUVVETE ILLÂ BILLÂHİL ALIYYİL AZIM 100 DEFA

4.GÜNÜ HASBİYALLÂHU LÂ ILÂHE İLLÂLLÂHU ALEYHİ TEVEKKELTÜ VE HÜVE RABBÜL ARŞİL AZİM 100 DEFA

5.GÜNÜ ALLAHÜMME INNEKE AFÜVVÜN KERİMUN TUHİBBUL AFFE FAĞFU ANNİ 100 DEFA

6.GÜNÜ LÂ ILÂHE ILLÂ ENTE SUBHANEKE İNNİ KÜNTÜ MINEZ ZALİMİN 100 DEFA

7.GÜNÜ RABBİ İNNİ MESSENIYEDDURRU VE ENTE ERHAMURRAHİMİN 100 DEFA

8.GÜNÜ HASBUNALLÂH VE NIĞMEL VEKİL 100 DEFA

9.GÜNÜ AREFE ; 1000 DEFA IHLÂS

10.GÜNÜ BAYRAM: 300 DEFA SUBHANALLÂHİ VE BI HAMDİHİ ÖLMÜŞLERIMIZE OKUNUR.

BAYRAM GÜNÜ ALLAHÜMME HABBIBI ILEYNEL IMÂNE VE ZEYYINHU Fİ GULUBİNA VE KERRİH ILEYNA KÜFRA V FUSUGA VEL İSYÂNE VEC' ALNA MINER RAŞİDİN 100 DEFA okunur.

ZİLHİCCE AYINDA OKUNACAK DUALAR NELERDİR?

Zilhicce ayı oruç tutma günlerinden birisidir. Haram aylarının tamamı, oruç tutma günleridir. Bunlar faziletli günlerdir. Bu kıymetli ay ibadetle değerlendirilmelidir "Allah'ın katında, Zilhicce ayının (ilk) on günlerinden daha kıymetli günler yoktur, O günlerde Allah-ü Teala'ya çok ibadet ediniz!" Bununla birlikte bu ibadetlerle de meşgul olmak gerekir;

Kaza namazı kılmak,

Sadaka vermek,

Kur'ân-ı Kerim tilavetiyle meşgul olmak,

Tesbih namazı kılmak,

Cevşen-i Kebir, evrad-ı kudsiye ve hususen tahmidiye duasını okumak.

“Zilhicce’nin ilk on günü gelince siz tâat ve ibâdete gayret ediniz; zîrâ Allâhü Te‘âlâ o günleri, öbür günlerden üstün; gecesine hürmeti de gündüzüne hürmet gibi kılmıştır.

Biriniz Zilhicce’nin ilk on gecesinden birinde, gecenin üçte ikisi geçtikten sonra dört rek‘at namâz kılıp her rek‘atta Fâtiha’dan sonra üçer kere Âyetü’l-kürsî, üçer kere İhlâs-ı şerîf ve birer kere de Felak ve Nâs sûrelerini okusa günahları affolunur biiznillah.

Zilhicce ayında çekilecek zikirler nelerdir?