Tüm Yazarlar
Hacı Mehmet Boyraz Yazıları
Türkiye’nin Sahra-altı politikası
Hacı Mehmet Boyraz
Türkiye son 10 yılda izlemiş olduğu istikrarlı politikalar sayesinde Sahra-altı Afrika bölgesinde yumuşak gücünü en hızlı artıran ülke olmayı başarmıştır. 2-3 Kasım 2016 tarihleri arasında düzenlenen “Türkiye-Afrika Ekonomi ve İş Forumu” taraflar arasındaki ekonomik ilişkilerin daha da güçlendirilmesine katkı sunacaktır.
Hangcou Zirvesi’nin ardından
Hacı Mehmet Boyraz
Zirve kapsamında en çok görüşme yapan ülkelerden biri olan Türkiye için Hangcou Zirvesi, FETÖ ile mücadele kapsamında atılan adımların dünya kamuoyuna anlatılması ve Çin ile birlikte yeni bir küresel jeo-politik ve jeo-ekonomik strateji üretmek için önemli bir fırsat olmuştur.
15 Temmuz sonrası Türkiye-AB ilişkilerinin geleceği
Hacı Mehmet Boyraz
Artık ilerleme raporlarının, Türkiye için AB tarafından hazırlanan bir “karne” hüviyetinden ziyade Türkiye’deki sivil iradenin ve demokrasinin üstünlüğünü sağlama adına tavsiye niteliğinde bir metin olması gerekmektedir. Aksi takdirde, 19. AB İlerleme Raporu’nun da öncekiler gibi önyargılı ifadeler içermesi durumunda, Ankara’nın raporu kabul etmesi mümkün değildir.
NATO’nun Varşova Zirvesi
Hacı Mehmet Boyraz
NATO’nun Soğuk Savaş döneminde ‘öteki’ olarak gördüğü Rusya ile yeni bir gerilim yaşamak istemediği; bunun yerine küresel ve bölgesel terörizm meselelerine ağrılık vermek istediği görülmektedir. Ancak, NATO’nun aksine Rusya’nın bilhassa Karadeniz’deki güç dengesini “kırmızı-çizgi” olarak görmesi NATO’nun Rusya ile olan diyalogunun daha fazla ilerlemesini engellemektedir.
Avrupa statükoya dönüyor
Hacı Mehmet Boyraz
Yaklaşık 70 yıl önce kalıcı barışın inşası için başlatılan büyük Avrupa projesi, bu referandumda ilk büyük darbesini yemiştir. Bundan sonrası için yeni bir entegrasyon adımının atılması en azından önümüzdeki beş yıl boyunca mümkün değildir. Bu sebeple AB uzun süre statükoya dayalı politikalar izleyecektir.