Tüm Yazarlar
Mehmet Hakan Kekeç Yazıları
Milos Obilic… Endülüs… Ayasofya
Mehmet Hakan Kekeç
Milos Obilic, Endülüs ve Ayasofya. Bu isimleri ve imlediği ortak manayı (İslam fütuhatı olarak özetleyebilirim) en azından ‘düşmanımız’ kadar bilmeliyiz. Yeni Zelanda’da iki camiye vahşice saldıran teröristin sözde manifestosu ve silahların üzerine yazdığı isimler üzerinden ‘bilincini’ hiçbir yorum yapmadan neredeyse hikâye ederek aktarmaya çalışacağım.
Karşı ittifakın gizli partneri: HDP
Mehmet Hakan Kekeç
Adına ‘Millet’ diyen karşı ittifak, İP ve Saadet üzerinden gelecek sağcı ve İslamcı oyları ürkütmemek için HDP’yi adeta arka kapıdan ittifaka soktu. HDP’nin sola yakın adayları listeye aldığı gün, CHP kendi listesindeki ‘solcu bilinen’ isimleri liste dışı bıraktı. Amaç, parçalı bir güçle parlamento çoğunluğunu ele geçirmek, mümkünse sistemi kilitlemek ve Türkiye’nin enerjisini bu noktada tüketmek.
Fatih Sultan Mehmed: Müslüman bir münevver
Mehmet Hakan Kekeç
Fetih dönemine ait Türkçe birincil kaynak sıkıntısı var. Dolayısıyla elimizdeki Fatih portresi, karşıtlarının gözlemleri sonucu ortaya çıkıyor. Roger Crowley gibi çağdaş bilim insanları 1453’ü ‘kaybedenlerin yazdığı tarih’ şeklinde tanımlıyor. Ve hepsi ortak bir noktaya dikkat çekiyor: Sultan Mehmed’in bilim merakı...
Gezi bir ‘siyahi’ ayaklanması mıydı?
Mehmet Hakan Kekeç
Gezi’deki “rasyonalist” damar (“Köprü ve havaalanı yapmak bilimsel değil!”), yüksek bujuvaziden gördüğü destek (Koç ve Boyner gibi aileler ve gruplar eylemlere desteklerini açıklamışlardı), ürettiği agresif dil ve sınıfsal bakış, işçi sınıfından ve alt kültürden gördüğü düşük ilgi ve benzeri bir çok gerçek, bize, Gezi’nin “siyahi” bir ayaklanma olmadığını göstermektedir.
Dostoyevski’nin Zeki Demirkubuz’la imtihanı
Mehmet Hakan Kekeç
Zeki Demirkubuz, Dostoyevski’nin ‘Yeraltından Notlar’ından uyarladığı filminde romanı indirgemeci bir okumanın kurbanı yapmış, “Yeraltı”nı bir tutunamayan hikâyesinden öteye taşıyamamıştı. Öte yandan haber vermeliyiz ki Dostoyevski de bir sağcıydı.