29 Kasım 2023 Çarşamba / 17 CemaziyelEvvel 1445

İşgalci İsrail'den ''Filistinli tutuklulara idam'' tasarısı

İsrail Ulusal Güvenlik Bakanı Ben-Gvir, 'Filistinli tutuklulara idam cezası'nı öngören yasa tasarısının görüşüleceğini açıkladı. Öte yandan Filistinli bir mahkum, İsrail hapishanesinde yaşamını yitirdi.

AA19 Kasım 2023 Pazar 00:55 - Güncelleme:
İşgalci İsrail'den ''Filistinli tutuklulara idam'' tasarısı

İsrail'de aşırı sağcı Ulusal Güvenlik Bakanı Itamar Ben-Gvir, İsrail meclisinin pazartesi günü "Filistinli tutuklulara idam cezası" öngören yasa tasarısını görüşeceğini belirtti.

İsrail'de yayın yapan Maariv gazetesinin haberine göre, aşırı sağcı Bakan Ben-Gvir, "Meclis, pazartesi günü (20 Kasım) Filistinli mahkumlara yönelik idam cezasını öngören yasa tasarısının ilk oylamasına yönelik hazırlıkları tartışacak." ifadelerini kullandı.

Ben-Gvir, Filistinli mahkumların infazına ilişkin yasa tasarısını sunan partinin, liderliğini yaptığı Yahudi Gücü Partisi olduğunu, meclisteki tüm milletvekillerinin de bunu desteklemesini beklediklerini belirtti.

İsrail meclisi, mart ayında Ben-Gvir'in sunduğu, İsraillileri öldürmekten suçlu bulunan Filistinli mahkumlara idam cezası uygulanmasına olanak tanıyan yasa tasarısı ön oturumda onaylanmıştı. Başbakan Binyamin Netanyahu tarafından desteklenen yasa tasarısı, Filistinliler tarafından sert şekilde eleştirilmişti.

Tasarının yürürlüğe girmesi için ön oturumun ardından 3 oturumda daha oylamaya sunulması gerekiyor.

İsrail'de sivil mahkemelerde idam cezası bulunmuyor. Askeri mahkemelerde ise son derece istisnai durumlarda bu ceza verilebiliyor. Bu yetki İsrail tarihinde sadece bir kez 1962 yılında görülen bir davada eski bir Nazi suçlusuna karşı kullanılmıştı.

FİLİSTİNLİ BİR MAHKUM İSRAİL HAPİSHANESİNDE HAYATINI KAYBETTİ

Filistinli bir mahkumun İsrail hapishanesinde yaşamını yitirdiği kaydedildi.

İsrail Hapishaneler İdaresinden yapılan açıklamaya göre, 2005'ten bu yana tutuklu olan Semih Ebu Asab, ülkenin güneyindeki Nakab Hapishanesi'nde 38 yaşında hayatını kaybetti.

Batı Şeria ve Fetih Hareketi'ne bağlı olan Filistinli Semih Ebu Asab, cinayet girişiminde bulunmak ve insanlara silahla ateş açmakla suçlanıyordu.

Açıklamada, mahkumun ölüm nedenine ilişkin bilgi verilmezken, 7 Ekim'den bu yana İsrail hapishanelerinde hayatını kaybeden Filistinli mahkumların sayısı 6'ya yükseldi.

İsrail basınından 7 Ekim itirafı: "Festival alanına İsrail helikopteri ateş açtı"

DSÖ: Gazze'deki Şifa Hastanesi artık hizmet veremiyor

İspanya'da İsrail'e daha fazla baskı çağrısı: Gazze'deki "planlı soykırıma" son verin

İsrail basınından 7 Ekim itirafı: "Festival alanına İsrail helikopteri ateş açtı"

İsrail'den "skandal" mesaj: "Savaş bitse de işgal bitmeyecek"

Biden'dan iki devletli çözüm vurgusu: "Gazze nihai olarak Filistin'in kontrolünde olmalı"

Kassam Tugayları'ndan esir açıklaması: "Bazı gruplarla iletişimimiz kesildi"