17 Mayıs 2021 Pazartesi / 5 Sevval 1442
Gece modu

Başkan Erdoğan'ın söylediği 'Her arayan bulamaz lakin bulanlar arayanlardır' sözü kimindir? İşte o sözün yazarı

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Karadeniz'de doğalgaz rezervi bulunduğunu açıklamasının ardından, 'Her arayan bulamaz lakin bulanlar arayanlardır.' sözünü söyledi. Vatandaşlar bu açıklama sonrası Başkan Erdoğan'ın söylediği sözün yazarını merak etmeye başladı. Erdoğan, 'Her arayan bulamaz, ama bulanlar arayanlardır. Sakarya Gaz Sahası ile bismillah dedik. Allah'ın izni ile devamı da gelecektir.' açıklamasında bulundu. Peki 'Her arayan bulamaz lakin bulanlar arayanlardır' kimin sözü? İşte o sözün sahibi..

23 Ağustos 2020 Pazar 09:16 - Güncelleme: 23 Ağustos 2020 Pazar 09:16

Türkiye, tarihinin en büyük doğal gaz keşfini Karadeniz'de gerçekleştirdi. Fatih Sondaj gemisi, Tuna-1'de başladığı çalışmasında 320 milyar metreküp doğal gaz rezervi keşfetti. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Karadeniz'de doğal gaz bulunduğu müjdesini verdiğinde söylediği "Her arayan bulamaz lakin bulanlar arayanlardır" sözü merak konusu oldu. Başkan Erdoğan, Fatih sondaj gemisinin doğal gaz bulmasını bu sözle taçlandırdı. Peki 'Her arayan bulamaz lakin bulanlar arayanlardır' kimin sözüdür? İşte yazarı...

"HER ARAYAN BULAMAZ LAKİN BULANLAR ARAYANLARDIR" KİMİN SÖZÜ?

Her arayan bulamaz lakin bulanlar arayanlardır sözü Bâyezid-i Bistâmî'ye aittir.

Bâyezid-i Bistâmî, İranlı mutasavvıftır.

Bu yaşam tarzı Bayezid'in "Kendinde Yok Olma" hâli olarak ifâde edilebilecek olan bir ruh haline bürünmesiyle sonuçlandı. Bu durum sufilikte "Kişinin Allah'a en yakın olduğu ruh hâli" olan "Fenâ Fî’Allah" yâni (Allah’ta yok olma) mertebesi olarak tanımlanmaktadır. Allah'a karşı olan hislerini çok sâmîmi ve açık yüreklilikle dile getirmesinden dolayı "Beyâzıd" tarihte ilk kez "Sarhôş Sûfî" lâkabı ile anılan kişi oldu. Kendisi tarihteki en etkin mistiklerden biri olarak tanınmaktadır. Allah'a olan aşırı sevgisinden dolayı da Allah aşkından başka tüm Dünya nimetlerini terk etmek suretiyle de "Bekâ Bî’Allah" yâni (Allah’la var olma) kavramlarını ortaya atan sufi olarak hatırlanmaktadır. Bâyezid-i Bistâmî. 'Her arayan bulamaz lakin bulanlar arayanlardır' sözünü de Allah aşkı için sözylemiştir.

BAŞKAN ERDOĞAN MÜJDEYİ AÇIKLADI

'Türkiye, tarihinin en büyük doğal gaz keşfini Karadeniz'de gerçekleştirdi. Fatih Sondaj gemimiz 20 Temmuz 2020'de Tuna-1'de başladığı çalışmasında 320 milyar metreküp doğal gaz rezervi keşfetmiş durumda. Kendisini Boğaz'dan uğurladığım günü hatırlıyorum. Hamdolsun neticeye de, keşfe de ulaştık. Fatih sondaj gemimiz ismine yakışır şekilde hepimizi gururlandırdı.

İşte Fatih sondaj gemisinin fotoğrafları ve özellikleri

Şimdi hedefi veriyorum, 2023'te milletimizin kullanımına Karadeniz gazını sunmaktır. Fatih ve Yavuz gemilerimiz vasıtası ile Akdeniz ve Karadeniz'de 9 sondaj kuyusu çalışması yaptık. Benzer müjdeyi Akdeniz'den de bekliyoruz. Bakımda olan Kanuni'nin de faaliyete girmesi ile Akdeniz'deki çalışmalara hız vereceğiz. Her arayan bulamaz, ama bulanlar arayanlardır. Sakarya Gaz Sahası ile bismillah dedik. Allah'ın izni ile devamı da gelecektir.'

320 milyar metreküp doğal gaz kaç dolar yapar?

Son dakika... Başkan Erdoğan açıkladı: Karadeniz'de doğal gaz bulundu!