17 Ağustos 2022 Çarşamba / 20 Muharrem 1444

Arefe günü hangi zikir ve tesbihler çekilmeli? Arefe günü yapılacak ibadetler nelerdir?

Arefe gününde yapılan ibadetler çok kıymetlidir. Bu sene 8 Temmuz 2022 Cuma Arefe günü idrak edilecek. Kurban Bayramından 1 gün önce olan Arefe gününde çekilecek zikirler ve tesbihler Müslüman kişilerin en çok araştırdığı konular arasında yer aldı. Peki Arefe günü yapılacak ibadetler nelerdir? Arefe günü hangi zikir ve tesbihler çekilmeli?

8 Temmuz 2022 Cuma 14:57 - Güncelleme:

Kurban Bayramı arefesini ibadetlerle geçirmek isteyen Müslümanlar Arefe günü hangi tesbihlerin çekilmesinin daha faziletli olduğunu merak ediyor. Bu sene Kurban Bayramı arefesi 8 Temmuz Cuma gününe denk geliyor. Hem cuma hem de arefe günü olması dolayısıyla bu mübarek günde bol bol zikir çekip tesbihat yapılması tavsiye edilir. Peki Arefe günü yapılacak ibadetler nelerdir? Arefe günü hangi zikir ve tesbihler çekilmeli?

AREFE GÜNÜ ÇEKİLECEK ZİKİRLER NELERDİR?

Arefe günü, Bayrama kavuşacak olmanın sevinciyle dualar ve ibadetlerle idrak edilecek.

Peygamberimiz (s.a.s) buyurdu ki: Arefe gününe hürmet ediniz! Çünkü Allahü Tealänın kıymet verdiği bir gündür. Arefe gecesi ibadet edenler Cehennem'den azad olur. Arefe günü ibadet edenlerin iki senelik günahları affolur. Biri geçmiş senenin, diğeri gelecek senenin günahıdır. Arefe günü bin ihlas okuyanın bütün günahları affolur ve her duası kabul olur. Hepsini besmele ile okumalıdır.

Arefe Günü çekilebilecek zikirler şu şekildedir:

1. İhlâs Suresi

2. La ilahe illellahü vahdehü la şerike leh, Lehül mülkü ve lehül hamdü ve hüve ala külli şey`in kadir.

3. Allahümme salli ala Muhammedin ve enzilhül muk`adel mükarrebe ındeke yevmel kıyameh.

4. La ilahe illellahü vahdehü la şerike leh, Lehül mülkü ve lehül hamdü biyedihil hâyrû vehüve alâ külli şey'in kadîr

AREFE GÜNÜ HANGİ TESBİHLER ÇEKİLMELİ?

Arefe gününde 1001 kere 'Estagfirullahe'l-azime be etubü ileyh' şeklinde istigfar etmek tavsiye edilir. 100 defa "Subhanallahi ve bi hamdihi" denildiğinde günahlar bağışlanır. "Subhanallahi velhamdulillahi" ve "La ilahe illallahu vallahu ekber" demenin de Peygamber Efendimiz tarafından çok kıymetli olduğu müjdelenmiştir.

"Kim İhlâs suresini Arefe gününde öğle ile akşam arasında bin defa okursa Allah (cc), ona ne isterse verir."

Bu hadislerden hareketle, arife günü İhlas Suresi'ni bin defa okumak yapılacak en faydalı işlerden biridir. Tövbe istiğfar, salavat, kelime-i tevhid okumak tavsiye edilen dualar arasındadır.

AREFE GÜNÜ YAPILACAK İBADETLER NELERDİR?

Arefe günü bol bol dua ve istiğfar edilmelidir.

Arefe günü çokça ihlas suresi okunmalıdır.

Vakit namazlarının yanı sıra nafile namaz kılmak çok faziletlidir.

Bu önemli gün içerisinde bolca Kuran'ı Kerim okunmalıdır.

Resûl-i Ekrem Efendimiz arife gecesinde şu duâyı okuyana Cenâb-ı Hak istediğini vereceğini beyân buyurmuştur.

Duâ şudur:

"Sübhânellezi fi's-semâvâti arşuhu. Sübhanellezi fi'n-nâri sultânühu. Sübhanellezi fi'l-kubûri kadâuhu. Sübhanellezi fi'l-hevâi rûhuhu. Sübhânellezi raa's-semâe bigayri amedin. Sübhânellezi vadaa'l-arda. Sübhânellezi lâ melcee illâ ileyhi."

İmam-ı Tirmizi, Resûl-i Ekrem Efendimiz'in, "Duânın hayırlısı arife günü yapılan duâdır," buyurarak Peygamberlerin arife günü duâsını şöyle okuduğunu haber verir:

"Lâ ilâhe illâllahü hüve lehü'l-hamdü ve hüve alâ küli şey'in kadir."

Buhâri'de geçen bir hadisten öğrendiğimize göre arife günü şu duayı okuyan, şeytanın tasallutundan kurtulur, kendini muhafaza altına almış olur.

"Allahümme'c'al fi kalbi nûran ve fi basari nûran. Allahümme'şrah li sadri ve yessir li emri..."

"Allah'ım, kalbimi, gözümü, gönlümü nûrlu kıl. Allah'ım, kalbime genişlik, işlerime kolaylık ver.

AREFE GÜNÜNÜN ÖNEMİ

Peygamber Efendimiz bugün için "En hayırlı, kabulü şayan olan dua, Arefe Günü yapılan duadır" şeklinde bir Hadis söylemiştir. Müslümanlar bugünü oruç, namaz ve dua eşliğinde geçirmelidir.

Efendimiz (s.a.v.) Arefe gününün faziletini şu hadisle müjdeliyor:

Arefe gününden daha faziletli bir gün yoktur. Allahü Teâlâ o gün, yer ehli ile meleklere karşı övünür ve (Arafat'taki hacıları kastederek) şöyle buyurur:

"Kullarıma bir bakın. Saçları başları dağınık, toz toprak içinde her uzak ilden bana geldiler. Bu halleri ile onlar, rahmetimi ümit etmekteler, azabımdan dahi korkmaktalar. Şahit olunuz, onları bağışladım. Onların yerlerini cennet eyledim. Arefe günü olduğu kadar, hiçbir gün cehennemden daha çok azat edilen olmaz."

Kurban bayramı namazı saat kaçta? İstanbul, Ankara, İzmir, Konya, Kayseri 2022 bayram namazı saatleri

Teşrik tekbiri unutulursa ne yapılır?

En güzel Cuma ve Arefe günü mesajları (Resimli, dualı, Hadisli)

Arefe günü oruç tutmanın hükmü nedir?

Kurban bayramı tebriği, resimli kutlama mesajları!