06 Mart 2021 Cumartesi / 22 Recep 1442
Gece modu

Ermenistan askeri çembere alındı! Azerbaycan resmen 'Savaş Hali' ilan etti

Ermenistan-Azerbaycan cephe hattında, Ermeni güçlerinin Azerbaycan sivil yerleşim birimlerine ateş açması üzerine çatışmalar başladı. Ermeni güçlerinin, Azerbaycan Savunma Bakanlığı'ndan yapılan açıklamaya göre Azerbaycan ordusu karşı saldırı başlattı. Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev, 'Ateşe Ermenistan başladı, şehitlerimiz ve yaralılarımız var. Ermenistan askeri araçlarını imha ettik' dedi. Azerbaycan Savunma Bakanlığı, Fuzuli ve Cebrayıl bölgelerinde 6 köyün Ermenistan işgalinden kurtarıldığını açıkladı. Azerbaycan ordusu, kritik öneme sahip Murovdağ zirvesinde kontrolü ele geçirdi. Azerbaycan'da, cephe hattı ve riskli bölgelerde 24 saat için savaş hali ilan edildi.

27 Eylül 2020 Pazar 17:01 - Güncelleme: 27 Eylül 2020 Pazar 18:15

Azerbaycan Savunma Bakanlığı'ndan yapılan açıklamaya göre, Ermenistan ordusu saat 06.00 sıralarında cephe hattı boyunca geniş kapsamlı provokasyonda bulunarak Azerbaycan ordusunun mevzilerine ve sivil yerleşim birimlerine büyük çaplı silahlar, top ve havanlarla ateş açtı.

Açıklamada, Terter'in Gapanlı, Ağdam'ın Çıraklı ve Orta Garvand, Fuzuli'nin Alhanlı ve Şükürbeyli, Cebrayıl'ın Çocuk Mercanlı köylerine Ermenistan ordusunun yoğun bombardımanı sonucu sivillerden ölü ve yaralıların olduğu bildirildi. Bu bölgelerde sivil altyapının da ciddi şekilde hasar gördüğü aktarıldı.

Sivil ve askeri kayıpların netleştirildiği, Azerbaycan ordusunun da düşmanın provokasyonunu önlemek ve cepheye yakın bölgelerde yaşayan halkın güvenliğini sağlamak için misilleme tedbirlerinde bulunduğu bildirildi.

AZERBAYCAN'DAN KARŞI SALDIRI

Ermeni güçlerinin, Azerbaycan sivil yerleşim birimlerine ateş açması üzerine Azerbaycan ordusu karşı saldırı başlattı.

Azerbaycan Savunma Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, Azerbaycan ordusu komutanlığının sivil halkın güvenliğini sağlamak için tüm cephe boyunca bir karşı saldırı başlatmaya karar verdiği bildirildi.

Azerbaycan, karşı saldırı başlattı... Ermenistan'a ait 12 uçaksavar füzesi sistemi imha edildi

"Kara birliklerinin, tank birimlerinin, füze ve topçu birliklerinin, insansız hava araçlarının desteğiyle cephede ve savunmanın derinliklerinde bulunan çok sayıda Ermeni askerini, tesis ve askeri araçlarını tespit ederek imha ettiği" aktarılan açıklamada, cephe hattının farklı yönlerinde Ermenistan'a ait 12 adet OSA uçaksavar füze sisteminin de imha edildiği belirtildi.

Açıklamada, Azerbaycan Hava Kuvvetleri'ne ait bir savaş helikopterinin Ermenistan ordusu tarafından Terter yönünde düşürüldüğü, mürettebatın hayatta olduğu bilgisine de yer verildi.

ALİYEV'DEN AÇIKLAMA

Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev, Ermenistan'ın Dağlık Karabağ'daki saldırısına ilişkin yaptığı açıklamada Ermeni hedeflerinin Azerbaycan ordusu tarafından vurulduğunu açıkladı. Aliyev "Şehitlerimizin kanı yerde kalmayacak. Kendi öz topraklarımızı savunuyoruz. Karabağ bizimdir, Karabağ Azerbaycan´dır" dedi.

Aliyev, 'şehitlerimizin kanı yerde kalmayacak' dedi ve ekledi: İmha ettik

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev Ermenistan´ın sivillere yönelik saldırılarına karşı ulusa seslendi.

Aliyev, Azerbaycan Ordusu´nun saldırılara karşılık verdiğini ve Ermenistan´ın birçok askeri teçhizatının imha edildiğini açıkladı. Aliyev açıklamasını şu sözlerle sürdürdü:

"Bu sabah, ağır toplar da dahil olmak üzere çeşitli silahlar kullanılarak yerleşim yerlerimize ve askeri mevzilerimize çeşitli yönlerden ateş edildi. Düşman ateşi sonucu sivil halk ve askerlerimiz arasında zayiat var, yaralılar var. Şehitlerimize Allah rahmet eylesin! Kanları yerde kalmayacak. Azerbaycan Ordusu şu anda düşmanın askeri mevzilerine ateş ediyor. Bu saldırılar sonucunda düşmanın birçok askeri teçhizatı imha edildi. Bu, Ermeni faşizminin bir başka tezahürüdür"

"KENDİ ÖZ TOPRAKLARIMIZI SAVUNUYORUZ"

Cumhurbaşkanı Aliyev "Ermenistan işgal ettiği topraklarımıza yasa dışı şekilde yerleşmeye çalışıyor. Kendi öz topraklarımızı savunuyoruz. Karabağ bizimdir, Karabağ Azerbaycan´dır" ifadelerini kullandı.

Gözü dönmüş alçaklar! Havan toplarıyla Türk gazetecileri hedef aldılar

HAVAN TOPLARIYLA TÜRK GAZETECİLERİ HEDEF ALDILAR

TRT Haber ve Anadolu Ajansı ekibinin bulunduğu noktaya Ermeni birliklerince havan atışı yapıldı. 3 havan topu, TRT ve AA ekibinin 100 metre kadar yakınına düştü. Görevlerini yapmalarına müsaade edilmeyen ekipler olay yerinden uzaklaşmak zorunda kaldı.

Savunma hattı kırıldı! Azerbaycan ordusu ilerliyor: 6 köy Ermeni işgalinden kurtardı

6 KÖY KURTARILDI

Azerbaycan Savunma Bakanlığı, Fuzuli ve Cebrayıl bölgelerinde 6 köyün Ermenistan işgalinden kurtarıldığını açıkladı.

Azerbaycan'dan, Ağdere'deki Ermeni askeri birliğinin komutasına "teslim olun" çağrısı

ERMENİ BİRLİĞE "TESLİM OLUN" ÇAĞRISI

Azerbaycan Askeri Komutanlığı, işgal altındaki Ağdere bölgesindeki Ermeni silahlı kuvvetlerinin garnizon komutanına, can kayıplarının artmaması için "direnmemeleri ve teslim olmaları" çağrısı yaptı.

AZERBAYCAN CUMHURBAŞKANI YARDIMCISI HACİYEV: STRATEJİK ÜSTÜNLÜK OLAN BELDELER İŞGALDEN KURTARILDI

Azerbaycan Cumhurbaşkanı Yardımcısı Hikmet Haciyev, 'Stratejik üstünlük olan beldeler işgalden kurtarıldı. Ermenistan diplomatik çözümden yana değil' dedi.

Dünyadan peş peşe açıklamalar geliyor! Serhat vatandan kardeş vatana destek: Azerbaycan asla yalnız değildir

ERMENİSTAN'DAN AZERBAYCAN'A SALDIRI! DÜNYADAN PEŞ PEŞE AÇIKLAMALAR

KKTC Başbakanı Ersin Tatar, Ermenistan'ın bu sabah Azerbaycan'a karşı başlattığı saldırıya ilişkin, "Azerbaycan asla yalnız değildir ve Ermenistan'la onu saldırıya teşvik edenler hayallerine ulaşamayacaktır." ifadelerini kullandı. Gürcistan Cumhurbaşkanı Salome Zurabişvili, Ermenistan'ın bu sabah Azerbaycan'a karşı başlattığı saldırı hakkında yaptığı açıklamasında, taraflara barış çağrısında bulundu. Ukrayna Dışişleri Bakanlığı, Azerbaycan ile Ermenistan arasında yaşanan çatışmaların durdurulması ve diyalog çağrısı yaptı. AB Konseyi Başkanı Charles Michel, Azerbaycan ile Ermenistan arasındaki çatışmaların ciddi endişe kaynağı olduğunu belirterek, taraflara askeri hareketliliğin durdurulması çağrısında bulundu. İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Said Hatibzade, Azerbaycan ve Ermenistan'a çatışmaları durdurmaları ve müzakerelere başlamaları çağrısında bulundu.  Kazakistan, Dağlık Karabağ krizi nedeniyle Azerbaycan ile Ermenistan'a güç kullanmaktan vazgeçme ve müzakereleri başlatma çağrısında bulundu. NATO, Azerbaycan ve Ermenistan'a cephe hattındaki çatışmaları durdurma çağrısında bulundu.