18 Haziran 2021 Cuma / 8 Zilkade 1442
Gece modu

Marketlerde hangi ürünler satılmayacak? İçişleri Bakanlığı market tedbirleri genelgesi!

İçişleri Bakanlığı tarafından yayımlanan market tedbirleri genelgesine göre marketlerde vatandaşların zorunlu temel ihtiyaçları kapsamındaki ürünlerin dışında herhangi bir ürün satışına izin verilmeyecek. Bu kapsamda vatandaşlar satışı yasak olan ürünleri merak ediyor. Marketler 7 Mayıs'tan itibaren temel ihtiyaçlar dışındaki ürünleri satamayacak. Peki Marketlerde hangi ürünler satılmayacak? İçişleri Bakanlığı market tedbirleri genelgesi

07 Mayıs 2021 Cuma 12:21 - Güncelleme: 07 Mayıs 2021 Cuma 12:21

Marketlerde hangi ürünler satılmayacak? sorusu, milyonlarca vatandaşın gündeminde yer alıyor. Tam kapanma döneminde küçük esnafın kapalı olması, büyük marketlere vantaj sağladı. Aktüel ürünler gibi kampanyalarla kırtasiye, züccaciye ve elektronik gibi ürünlerin satışı Cuma gününden itibaren yapılmayacak. Peki Marketlerde hangi ürünler satılmayacak? İçişleri Bakanlığı market tedbirleri genelgesi

MARKETLERDE HANGİ ÜRÜNLER SATILMAYACAK?

İçişleri Bakanlığı'nın market tedbirleri konulu genelgesi yayımlandı. Genelgeye göre, zorunlu temel ihtiyaçlar dışında hiçbir ürünün satışına izin verilmeyecek. Bu noktada, bebek bezi ve temizlik ürünleri başta olmak üzere, zorunlu ihtiyaçlar dışındaki ürünler satılmayacak. İçişleri Bakanlığı'nın genelgesinde marketlerde satışı yasak olan ürünler listesi tek tek açıklandı. İşte cuma gününden itibaren marketlerde satılmayacak ürünler...

Daha önce getirilen alkollü ürün satışı kısıtlamasının yanı sıra 7 Mayıs Cuma gününden itibaren marketlerde (zincir ve süper marketler dahil) elektronik eşya, oyuncak, kırtasiye, giyim ve aksesuar, ev tekstili, oto aksesuar, bahçe malzemeleri, hırdavat, zücaciye vb. ürünlerin satışına izin verilmeyecek.

İÇİŞLERİ BAKANLIĞI MARKET TEDBİRLERİ GENELGESİ

İçişleri Bakanlığı, marketlerde (zincir ve süper marketler dahil) vatandaşların zorunlu temel ihtiyaçları kapsamındaki ürünlerin dışında herhangi bir ürün satışına izin verilmeyeceğini bildirdi.

Bakanlık tarafından 81 il valiliğine gönderilen "Market Tedbirleri" konulu genelge ile tam kapanma sürecinde uygulanan sokağa çıkma kısıtlaması ile ilgili usul ve esasların belirlenerek, valilere duyurulduğu hatırlatıldı.

Bu kapsamda daha önce illere gönderilen ve sokağa çıkma kısıtlaması sırasında temel gıda, ilaç ve temizlik ürünlerinin satıldığı yerler ile üretim, imalat, tedarik ve lojistik zincirlerinin aksamaması amacıyla muafiyet kapsamında bulunan iş yerleri dışında tüm ticari işletme, iş yeri ve/veya ofislerin kapalı olacağının belirtildiği genelgede, vatandaşların zorunlu temel ihtiyaçlarını karşılamakla sınırlı olacak şekilde bakkal, market, fırın, kasap, manav, kuruyemişçi ve tatlıcıların tam kapanma döneminde 10.00-17.00 saatleri arasında faaliyet gösterebileceği, zincir ve süper marketlerin pazar günleri kapalı kalacağına yeniden değinildi.

Genelgede, sokağa çıkma kısıtlaması sırasında marketlerde oluşabilecek yoğunlukların önüne geçmek amacıyla ilgili bakanlıklar, kamu kurum ve kuruluşları, meslek odaları ve sektör temsilcileri ile yapılan görüşmeler sonucunda alınan yeni tedbirler duyuruldu.

Buna göre, marketlerde (zincir ve süper marketler dahil) vatandaşların zorunlu temel ihtiyaçları kapsamındaki ürünlerin dışında herhangi bir ürün satışına izin verilmeyecek.

7 Mayıs 2021 Cuma gününden itibaren marketlerde (zincir ve süper marketler dahil) temel gıda ve temizlik ürünlerinin yanı sıra sadece hayvan yemi, mamaları ile kozmetik ürünleri (parfümeri ve makyaj malzemeleri hariç) satılabilecek.

Daha önce getirilen alkollü ürün satışı kısıtlamasının yanı sıra marketlerde (zincir ve süper marketler dahil) elektronik eşya, oyuncak, kırtasiye, giyim ve aksesuar, ev tekstili, oto aksesuar, bahçe malzemeleri, hırdavat, zücaciye vb. ürünlerin satışına izin verilmeyecek.

Bu esaslar doğrultusunda Umumi Hıfzıssıhha Kanunu'nun 27'nci ve 72'nci maddeleri uyarınca İl/İlçe Umumi Hıfzıssıhha Kurulları kararları ivedilikle alınacak.

Başta zabıta görevlileri ve kolluk kuvvetleri olmak üzere denetim ekiplerince bu hususa ilişkin tebliğler ve kontroller eksiksiz yerine getirilecek. Uygulamada herhangi bir aksaklığa meydan verilmeyecek ve mağduriyete neden olunmayacak.

Pazar yerleri ne zaman açılacak? İşte pazar yerleri ile ilgili genelge

BİM'in cuma kataloğu erkenden satışa çıktı! BİM 5 Mayıs 2021 aktüel ürünler kataloğu

A101 aktüel ürünler bu hafta erkenden satışa sunuldu! A101 6 Mayıs 2021 kataloğu

ŞOK 5 Mayıs 2021 aktüel ürünler satışta! ŞOK'ta bu hafta neler var?