11 Nisan 2021 Pazar / 29 Saban 1442
Gece modu

Regaip kandilinin anlamı nedir? Regaip kandilinde ne oldu?

Regaip kandilinde ne olmuştur? sorusu, bu özel günün önemini merak edenler tarafından gündeme geldi. Regaib kelime anlamı olarak; kendisine rağbet edilen, arzulanan, talep edilen şey demektir. Bu nedenledir ki bu gecede rağbet edilen, istenen ve dualarda zikredilen niyetler kabul olunur. Peki Regaip kandilinin anlamı nedir? Regaip Kandilinde ne oldu? İşte Allah'ın nurunun sağanak sağanak yağdığı bu gecenin önemi ve anlamı...

19 Şubat 2021 Cuma 10:09 - Güncelleme: 19 Şubat 2021 Cuma 10:09

Regaip kandili bugün dualarla ve ibadetlerde kutlanıyor. İslam alemi için çok önemli olan Regaip Kandilinin anlamı ve önemi, vatandaşlar tarafından merak ediliyor. Bu mübarek gecede yapılan dualar, kılınan namazlar ve tutulan oruçlara sayısız sevaplar verilir. Peki Regaip kandilinde ne oldu? Regaip kandilinin anlamı nedir? İşte konu hakkında merak edilenler...

REGAİP KANDİLİNİN ANLAMI NEDİR?

Regaip kelimesi, güzel şeyleri arzu etmek, istemek, elde etmeye gayret etmek anlamlarına gelir. Bu gece ibadet edenin, tövbe edenin arzularının verileceği ümit edilir.

Regaib gecesini ibadetle geçirmeli, kazası olan kaza namazı kılmalı, kazası olmayan da nafile namaz kılar. Ayrıca Kur'an-ı Kerim okumalı, tesbih çekip, tevbe istigfar etmeli. Perşembe günü oruç tutup gecesini de ihya etmek çok sevaptır. Peki Regaip kandilinde ne olmuştur? İşte Regaip gecesinin anlamı...

REGAİP KANDİLİNDE NE OLMUŞTUR?

Regaib kandilinin, Rasulullah Efendimizin babası Hz. Abdullah'ın evlendiği gece olduğu iddia edilir.

İslam Ansiklopedisinde yer alan bilgilere göre; Regaib gecesi, Kur'an'da saygı gösterilmesi istenen ve hadislerde; gün belirtilmeden oruç tutulması tavsiye edilen haram aylardan (el-Bakara 2/217; el-Maide 5/2, 97; Ebu Davud, "Ṣavm", 55; İbn Mâce, "Ṣıyam", 43) receb ayında bulunmakla birlikte özellikle tasavvufî eserlerde yer alan, Hz. Peygamber'in Regaib gecesinde ana rahmine düştüğü, receb ayının ilk perşembe günü oruç tutup gecesinde Regaib namazı adıyla bir namaz kılmanın sevap olduğu ve bu gecenin birçok faziletinin bulunduğu yönündeki rivayetlerin asılsız olduğu hadis alimlerince belirtilmiştir.

İslâm âlimlerinin büyük bir kısmı Hz. Peygamber, sahâbe ve tabiin dönemlerinde Regaib kandilinin bilinmediğini, kandil geceleri kutlanmasının diğer dinlerin tesiriyle ortaya çıktığını, dolayısıyla bu gecede özel bir ibadet yapmanın dinde yeni ibadet ihdası anlamına geleceğini, Resul-i Ekrem tarafından genel olarak bid'atların yasaklanmasının yanı sıra (Buhari, "Ṣulḥ", 5) cuma günü ve gecesi özel bir ibadet yapılmasının da yasaklandığını (Müslim, "Ṣıyam", 147, 148), bu sebeple Regaib günü ve gecesinde muayyen ibadetler yapmanın dinen sakıncalı olduğunu belirtmiştir.

Bir kısım alimler ise genel anlamda fazileti ayet ve hadislerde belirtilen receb ayının bir gecesi olması dolayısıyla Regaib'in de faziletli gecelerden sayılacağını, namazın en üstün ibadet olup akşamla yatsı arasında nâfile namaz kılmanın fazileti hakkında hadisler, sahabi ve tabii sözleri (Tirmizi, "Ṣalat", 204; İbn Mace, "İḳametü'ṣ-ṣalat", 185; Taberi, XV, 69; XXI, 100) bulunduğunu, Müslüman toplumlarda özel zaman dilimleri olduğuna inanılan, dinî duyguların yoğun biçimde yaşandığı bu geceleri vesile ederek kaza ve nafile namaz kılmanın, Kur'an okumanın, çeşitli hayırlar yaparak Allah'a yaklaşmaya çalışmanın dinen bir sakıncası olmayacağını ifade etmişlerdir.

REGAİP KANDİLİNDE YAPILACAK İBADETLER

Bütün kandil gecelerinde yapılabilecek ve yapılması gereken önemli bir takım affı mağfirete nail olma, sevap kazanma, manevî terakki kaydetme, bela ve musibetlerden kurtulma ve Allah'ın rızasına ulaşma vesileleri vardır ki, bunlardan bazılarını maddeler halinde kısaca ve toplu olarak yeniden hatırlamakta yarar var:

Akşam ezanı kaçta okunuyor? Regaip Kandili iftar vakti il il ezan saatleri

1. Kur'an–ı Kerim okunmalı; okuyanlar dinlenmeli; uygun mekanlarda Kur'an ziyafetleri verilmeli; Kelamullah'a olan sevgi, saygı ve bağlılık duyguları yenilenmeli, kuvvetlendirilmeli.

2. Peygamber Efendimiz (S.A.S)'e salavat getirilmeli; O'nun şefaatini ümit edip, ümmetinden olma şuuru tazelenmeli.3. Kaza, nafile namazlar kılınmalı; varsa o geceye ait nakledilen namazlar, onlar da ayrıca kılınabilir; kandil gecesi, özü itibariyle ibadet ve ibadette ihsan şuuruyla ihya edilmeli.

4. Tefekkürde bulunulmalı; "Ben kimim, nereden geldim, nereye gidiyorum, Allah'ın benden istekleri nelerdir" gibi konular başta olmak üzere hayatî meselelerde derin düşüncelere girmeli.

5. Geçmişin muhasebe ve murakabesi yapılmalı; ve şimdinin ve geleceğin plan ve programı çizilmeli.

6. Tevbe ve istiğfar edilmeli; idrak edilen geceyi son fırsat bilerek nedamet ve inabede bulunulmalı.

7. Bol bol zikir, evrad ü ezkarda bulunulmalı.

Regaip Kandilinde çekilecek tesbihler ve Esmalar

Regaip Kandilinde okunacak dualar nelerdir?

En güzel, anlamlı, yeni Regaip Kandili kutlama mesajları!

Regaip kandilinde kaç gün oruç tutulur?

Regaip Kandili namazı nasıl kılınır?