09 Ağustos 2020 Pazar / 19 ZilHicce 1441
Gece modu

Terviye günü namazı nasıl kılınır? Terviye günü namazı kaç rekat?

Zilhicce ayının içerisinde yer alan terviye günü namazı bu güzel günde ibadet etmek isteyenler tarafından merak ediliyor. Sözlük anlamı ile suya kandırmak ve gördüğü rüya üzerinde düşünmek anlamlarında gelen kavram, dini açıdan önemli bir manaya sahiptir. Peki Zilhicce ayının içerisinde bulunan Terviye günü namazı kaç rekat? İşte Arefe gününden bir gün önce olan Terviye günü namazı kılınışı...

29 Temmuz 2020 Çarşamba  12:21 - Güncelleme: 29 Temmuz 2020 Çarşamba 12:21

Terviye günü Arefe gününden önceki gündür. Zilhicce ayının sekizinci gününe, Terviye günü denir. Terviye günü, Hacıların sabah namazını kıldıktan sonra, topluca Mekke'den Minâ'ya doğru hareket ettikleri gündür. Terviye sözlükle kelime anlamı olarak "düşünmek, akıl yormak; sulamak, suya kandırmak" manalarına gelir. Bugün akşam namazına kadar Terviye günü namazını kılabilirsiniz. Bu günde namaz kılmak ve ibadet etmek çok faziletlidir. Peki Terviye günü namazı nasıl kılınır? Terviye günü namazı kaç rekat? Kurban Bayramı öncesi Müslüman vatandaşlar tarafından merak edilen Terviye günü namazı ile ilgili detaylar haberimizde yer alıyor.

TERVİYE GÜNÜ NAMAZI NASIL KILINIR?

Terviye Günü olarak adlandırılan sekizinci gün (29 Temmuz Çarşamba) gününde 4 rekat ve ardından 2 rekat olmak üzere toplam 6 rekat namaz kılınır. Kılınacak bu dört rekatın birinci rekatında bir kere Asr Suresi, ikinci rekatında bir kere Kureyş Suresi, üçüncü rekatında bir kere Nasr Suresi, dördüncü rekatında ise üç kere İhlas Suresi okunur.

Ardından kılacağı iki rekatın her bir rekatında üç kere İhlas Suresi okunur. İşte böyle yapan kişi Terviye gününün ve o gün Mina'da zikredenlerin sevabını bulur. Terviye Günü namazında okunacak surelerin başlangıcı şu şekilde:

Asr Suresi : "Velasr, İnnelinsenelefihusr..." şeklinde devam eder.

Kureyş Suresi : "Liilefigurâyş, İlâfihimrihleteşşiteivessayf..." şeklinde devam eder.

Nasr Suresİ : "İzâ ce enasrullahivelfeth..." şeklinde devam eder.

İhlas Suresi : "Gulhüvallahu ehad, Allahüssamed..." şeklinde devam eder.

TERVİYE GÜNÜ NAMAZI KAÇ REKAT?

Terviye günü toplam 6 rekat namaz kılınır. İlk olarak 4 rekat sonrasında da (hemen ardından) 2 rekat kılınır.

İlk 4 rekatında:

1. rekatında 1 Fatiha Suresi ve 1 Asr Suresi okunur.

2. rekatında 1 Fatiha Suresi ve 1 Kureyş Suresi okunur.

3. rekatında 1 Fatiha Suresi ve 1 Nasr Suresi okunur.

4. rekatında 1 Fatiha Suresi ve 3 İhlas Suresi okunur.

İkinci 2 rekatında:

1. rekatında 1 Fatiha Suresi ve 3 İhlas Suresi okunur.

2. rekatında 1 Fatiha Suresi ve 3 İhlas Suresi okunur.

TERVİYE NEDİR?

Terviye "suya kandırmak" veya "gördüğü rüyâ üzerinde düşünmek" demektir.

Mina'da su olmadığından, hacılar kendilerini ve hayvanlarını iyice suya kandırdıktan sonra Mekke'den çıktıkları veya Hz. İbrahim gördüğü rüya üzerinde bugün düşündüğü için, bu güne "Terviye günü" denir.

HZ. İBRAHİM'İN RÜYASI

"Hz. İbrahim, oğlu İsmail'i kurban kesmekle ilgili rüyâsını o gece görmüş, Terviye günü bu rüyâ üzerinde düşünmüş, ertesi Arefe günü bunun sâdık rüya olduğunu anlamış, bayram günü de Hz. İsmail'i kurban etmeye teşebbüs etmiş olduğu" rivayet edilir.

Zilhicce ayı Terviye günü ne demektir? Terviye günü nedir?