16 Nisan 2021 Cuma / 4 Ramazan 1442
Gece modu

Regaip Kandili'nde ne olmuştur?

İslam alemi için önemi büyük olan üç aylar başladı. Üç aylar, Recep ayı ile başlayacak ardından Regaip Kandili idrak edilecek. Recep ayının gelmesi ile birlikte Regaip Kandili'ne dair araştırmalar da hız kazandı. Allah Teâlâ, bu gecede, müminlere, ragibetler, ihsanlar, ikramlar yapar. Bu geceye hürmet edenleri affeder. Regaip Kandili'ne dair merak edilenlerin tümünü sizler için derledik.

18 Şubat 2021 Perşembe 11:31 - Güncelleme: 18 Şubat 2021 Perşembe 11:31

Üç aylar, Recep ayı ile başlayacak ardından Regaip Kandili idrak edilecek. Regâib, Arapça bir kelimedir ve "reğabe" kökünden gelir. Recep ayının ilk cuma gecesine Regaib Gecesi denir. Bu geceye Regaib Gecesi ismini melekler vermişlerdir. Her cuma gecesi kıymetlidir. Bu iki kıymetli gece bir araya gelince, daha kıymetli oluyor. Allah Teâlâ, bu gecede, müminlere, ragibetler, ihsanlar, ikramlar yapar. Bu geceye hürmet edenleri affeder. Regaip Kandili'ne kısa süre kala araştırmalar da hız kazandı. Regaip Kandili'ne dair merak edilenlerin tümüne haberimizin detaylarından ulaşabilirsiniz.

REGAİP KANDİLİ'NDE NE OLMUŞTUR?

Recep ayı, ulvî bir yolculuğun başlangıcıdır. Mübarek üç ayların ilkidir. İlk perşembe gecesi Regaib Kandili ile Recep ayı başlar. Regaib Kandili’nde yapılan duaların Allah katından geri çevrilmeyeceği söylenmektedir..

Regaip Kandili ibadetleri nelerdir?

Sevgili Peygamber Efendimiz’in (sallallâhü aleyhi ve sellem) Allah’ın bazı çok özel fiilî tecellilerine mazhar olduğu, nurani lutf u ihsanlara, semavi mevhibelere eriştiği bir gecedir Regâib kandili. Hicrî takvime göre, yedinci ay olan Receb-i şerifin ilk Cuma gecesine tevafuk etmektedir. Yani Perşembeyi Cumaya bağlayan gece kandil gecesi olmaktadır. Recebin ilk Cuma gecesi, beş derece katmerli bir mübarekiyete sahiptir.

Her kandil gibi bir arınma, aklanma, paklanma, yunup yıkanma fırsatı. İbadet, dua ve istiğfar zamanı. Ahirete yatırım vakti. Müminler için bir fuar, bir panayır, bir çarşı; her türlü sevap ticaretinin yapıldığı bir pazar yeri. Bir kalemin ifadesiyle: “Ölmüş ve çatlamış olan bir toprak için su ne ise, ölmüş ve çatlak kalpler için de bu gecenin ehemmiyeti odur.”

Regaip Kandili namazı nasıl kılınır?

En güzel, anlamlı, yeni Regaip Kandili kutlama mesajları!

Regaip kandilinde kaç gün oruç tutulur?