21 Mayıs 2022 Cumartesi / 20 Sevval 1443

Son dakika! İstanbul'da Cuma namazı kılınacak camiler belli oldu! Vali Yerlikaya İstanbul'da Cuma namazı kılınacak camileri açıkladı

İstanbul'da Cuma namazı kılınacak camiler belli oldu. İstanbul Valisi Ali Yerlikaya İstanbul'da cuma namazı kılınacak camileri son dakika olarak açıkladı. Kişisel twitter hesabından İstanbul Valiliği sitesinde açıklanan Cuma namazı kılınacak camiler listesini açıklayan Vali Yerlikaya tüm Türkiye'de olduğu gibi İstanbul'da da heyecanla beklenen Cuma namazı kılınacak camileri son dakika paylaştı. Başkan Erdoğan 29 Mayıs'ta cuma namazı kılınacağının müjdesini vermişti. İşte İstanbul'da Cuma namazı kılınacak camiler ve mescitler

20 Ekim 2020 Salı 14:21 - Güncelleme:

Son dakika... İstanbul'da Cuma namazı kılınacak olan camiler açıklandı. İstanbul Valisi Ali Yerlikaya 29 Mayıs'ta tüm İstanbul'da  Cuma namazı kılınacak camiler listesini son dakika açıkladı. İstanbul'da Cuma namazı kılınacak camiler listesinde 2 farklı listeleme biçimi dikkat çekti. Valilik açıklamasında cuma namazına müsait camiler ve geniş kapasiteli camiler olmak üzere 2 farklı kategoride vatandaşların öncelikle geniş kapasiteli camileri tercih etmeleri de teşvik edilmiş oldu. Vatandaşlar cumaya gitmeden önce İstanbul'da cuma namazı kılınacak camileri araştırıyor. İşte İstanbul'da Cuma namazı kılınacak cami ve mescitler.

İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, yaptığı son dakika açıklamasında "29 Mayıs Cuma günü Özlem ve hasret bitiyor. İstanbul’da #CumaNamazı kılınacak Camii, mescit ve diğer açık alanlar belirlendi. Gerekli tedbirlere uyarak ibadetimizi yapacağız. Allah kabul etsin." diyen İstanbul Valisi Ali Yerlikaya cuma namazında açık olacak ve namaz kılınacak olan camiler listesini paylaştı.

Açıklamada şöyle denildi;

Dünya Sağlık Örgütü tarafından küresel bir salgın olarak ilan edilen Koronavirüsün ülkemizde yayılmasına engel olmak amacıyla Diyanet İşleri Başkanlığınca 16 Mart 2020 tarihinden itibaren ülke genelindeki bütün cami ve mescitlerde cemaatle vakit ve Cuma namazlarının kılınmasına ara verilmişti.

18 Mayıs 2020 Pazartesi günü Sayın Cumhurbaşkanımız Başkanlığında toplanan Cumhurbaşkanlığı Kabinesinde yapılan değerlendirmeler sonucu, Bilim Kurulunun önerileri, ilgili Bakanlıklar ve Diyanet İşleri Başkanlığınca belirlenecek kurallar çerçevesinde öğle, ikindi ve Cuma namazlarının camilerimizde 29 Mayıs 2020 Cuma gününden itibaren cemaatle kılınabileceğine ilişkin karar alınmıştır.

İLÇE İLÇE İSTANBUL'DA CUMA NAMAZI KILINACAK CAMİLER

Bu kapsamda cami ve mescitlerimizde cemaatle namaz kılınabilmesi amacıyla ilgili Bakanlıklar ve Diyanet İşleri Başkanlığınca aşağıdaki kurallar belirlenmiştir.

Cemaatle birlikte öğle, ikindi ve cuma namazları kılınacaktır. Diğer vakitlerde münferiden namaz kılmak isteyenler için camiler açık tutulacaktır.

Öncelik cami bahçesi/avlusu, açık alanlar olmak üzere meteorolojik/mevsimsel şartlara göre öğle ve ikindi namazları cami içinde, Cuma namazları ise cami dışında kılınabilecektir.

Cemaatle ibadete açılan cami ve mescitlerin bütün bölümlerinin her gün temizlenmesine ve el temasının yoğun olduğu yerlerin dezenfektan maddelerle silinmesine özen gösterilecektir.

Havalandırma kapı ve pencerelerle sağlanacak, klima ve havalandırma sistemleri çalıştırılmayacaktır.

Abdesthane, şadırvan ve tuvaletler kapalı tutulacak, cemaatle veya bireysel namaz kılacak herkesin tıbbi/bez maske takması zorunlu olacaktır.

Tespih, rahle, ayakkabı çekeceği vb. malzemeler bulaş riskini artırmaması için bulundurulmayacak, Koronavirüs ile ilgili mücadele kapsamında alınacak tedbirleri içeren uyarıcı afişler cami ve mescitlere asılacaktır.

Kişilerin seccadelerini yanlarında getirmeleri ve ibadet alanına girecek herkesin ellerini dezenfekte etmeleri sağlanacaktır.

Cami yerleşkesi içerisinde bulunan türbelerin iç mekânları ziyarete açılmayacak; mevlit, toplu yemek vb. etkinlikler ile cami çıkışlarında ikram yapılmasına ve çeşitli ürünlerin satışına izin verilmeyecektir.

Namaz kılacaklar arasında sosyal mesafenin sağlanması için ibadet edilecek mekânlarda her yönden birer metre mesafe olacak şekilde zeminde işaretleme yapılacaktır.

Namaz kılınacak alanların azami kapasiteleri, herkes tarafından görülebilecek bir şekilde uygun yerlere asılacak ve kişi sayısı yeterli noktaya ulaştığında cemaate uygun bir şekilde duyurulacaktır.

Cuma namazı, yeterli bahçesi/avlusu/açık alanı bulunan camilerde, şartların yeterli olmadığı yerleşim yerlerinde ise uygun görülen açık alanlarda, alınacak tedbirler çerçevesinde kılınabilecektir.

Camilerin kapalı alanları Cuma vaktinde kapalı tutulacaktır.

Cuma namazlarında vaaz yapılmayacak, Diyanet İşleri Başkanlığınca gönderilecek hutbeler hiçbir ilave ve çıkartma yapılmaksızın okunacak, namazların mümkün olduğunca kısa sürede kılınmasına çalışılacaktır.

Cuma namazlarında, her cami ve açık alan için en az beş kişiden müteşekkil Cuma Heyeti oluşturulacaktır.

Heyetin görevleri:

Cemaatin belirtilen şartlar dâhilinde namaz kılınacak alanlara girmesi, saf tutması, içeriye girecek kişi sayısı belirlenen sayıya ulaştığında bu durumun giriş için bekleyen cemaate uygun bir şekilde anlatılması ve cemaatin namaz sonrası sosyal mesafeyi koruyarak çıkmalarının sağlanması konusunda görev yapacaktır.

29 Mayıs 2020 Cuma günü İstanbul’daki 3.457 cami ve mescitten 1.923 cami ve mescit ile 264 mekânda Cuma namazı kılınmak üzere gerekli düzenlemelere başlanmıştır.

İlçelerimizde Cuma namazı kılınabilecek cami, mescit ve uygun yerlerin listesi aşağıya çıkarılmıştır.

Adalar- Büyükada Hamidiye Camii, Kumsal Cami, Nizam Cami, Heybeliada Cami, Burgazada cami, Kınalıada cami

ARNAVUTKÖY'DE CUMA NAMAZI KILINACAK CAMİLER

ATAŞEHİR'DE CUMA NAMAZI KILINACAK CAMİLER

AVCILAR'DA CUMA NAMAZI KILINACAK CAMİLER

BAŞAKŞEHİR'DE CUMA NAMAZI KILINACAK CAMİLER

BAĞCILAR'DA CUMA NAMAZI KILINACAK CAMİLER

İLÇE İLÇE İSTANBUL'DA CUMA NAMAZI KILINACAK CAMİLER