Tüm Yazarlar
Bülent Güven Yazıları
Almanya’da yeni dönem
Bülent Güven
CDU’nun yeni Genel Başkanı Kramp-Karenbauer beklendiği gibi Merkel’in çizgisini devam ettirecek mi? Ettirdiği takdirde Merkel’in çizgisinin yol açtığı aşırı sağ partinin yükselişi devam edecek mi? Bu sorular Almanya’nın hem ekonomik hem de siyasi istikrarı için hayati sorular olarak öne çıkıyor.
Popülizm, aşırı sağ, faşizm
Bülent Güven
Şu anda bazı Avrupa ülkelerinde aşırı sağ partiler maalesef ya iktidar ortağı veya ana muhalefet partisi konumunda. Bir kısmında ise oyları yüzde 20’ler civarında seyrediyor. Günümüz Avrupa dünyasında merkez partilerin eriyip yok olmasını ve aşırı sol/sağ partilerin 1920’ler ve 1930’lardaki gibi yükselişini nasıl açıklayabiliriz?
Erdoğan ve karizma
Bülent Güven
Karizmatik kişilerin karizması, oluşan beklentiler karşılanmadığı zaman solma sürecine girer. Erdoğan istisnai bir şekilde sergilediği duruş ile karizmasını güncelleyen bir liderdir. Farklı durumlarda beklenmeyen tavırları, cesareti ve vizyonu ile 24 yıldır tabuları üst üste yıkarak karizmasını artıran bir efsane haline gelmiştir. Muhaliflerinin dahi belirttiği gibi, ölmeden tarihe geçen nadir karizmatik liderlerden biridir.
Türkiye-Almanya ilişkileri hem çok iyi hem çok kötü
Bülent Güven
İkinci Dünya Savaşı’ndan sonra Türkiye’yi bir periferi ülkesi olarak gören Almanya ve diğer Batılı devletler, Türkiye’nin “oyun bozan” tavrından olağanüstü rahatsız. Türkiye bu yeni ve etkin konumundan dolayı kuşatmaya maruz kalmaya devam edecektir. Zor da olsa bu kuşatmayı aşmanın yollarından biri, Almanya gibi ülkelerde kamu diplomasisi yolu ile kendi lehine kamuoyu oluşturmaktır.
Batı’nın gözünde Erdoğan demir leblebi
Bülent Güven
İslam’ı düşman gören kesimler Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı da İslam’ın ete kemiğe bürünmüş hali olarak algılıyor. Alman siyasetinin ve medyasının Erdoğan düşmanlığının sebeplerinden biri de bu.
Alman politikasıyla niçin anlaşamıyoruz?
Bülent Güven
Asıl sorun Balkanlar, Doğu Avrupa, Kafkaslar, Orta Asya ve Yakın Doğu’daki coğrafi karşılaşmalardır. Bugün Alman sanayi ürünlerinin güçlü olduğu bu coğrafyada Türkler rahatsız edici biçimde yer almaya çalışmaktadır. Bu nedenle Türklerin yavaşlatılması gerekmektedir!