Tüm Yazarlar
Nuri Sağlam Yazıları
Bir ‘zamane tarihselciliği’ ya da ‘Mulkuus’ semiyotiği
Nuri Sağlam
Zaman, siyah ve kalın harflerle “Atatürk de hata yapar!” ara başlığını atma ve dahi öteden beri dünya kadar araştırmacı istihdam eden kurumların düzeltmeye cesaret edemedikleri maddî bir hatayı manevî bir cesaretle düzeltme zamanıdır!
Le Figaro, Charlie Hebdo ya da ‘Paralel Yapı’m...
Nuri Sağlam
Öteden beri belleğimize kazınan sayısız küçük ya da orta ölçekli sansasyonel cinayet yahut etnik ve dinsel terör eylemleri, modern Batı tarafından küresel ölçekli post-kolonyal terör yasalarını formatlamak için kod adı çoğunlukla “Müslüman” olan değişik taşeronlara farklı biçimlerde ihale ettiği etkin bir stratejidir.
Kemalist ideolojinin Çanakkale mistifikasyonu: “Kazandığımız an bu andır”
Nuri Sağlam
Türkiye’de Das Kapital’i okumadan nasıl Marksist olunabileceğini Hasan Cemal’den öğrenmiştik ama Mustafa Kemal’in eserlerini hem de hiç okumadan nasıl Kemalist olunabileceğini bilmiyorduk. Bunu da Mustafa Balbay’ın 19 Mart tarihli Cumhuriyet gazetesindeki “Kazandığımız an o andır” başlıklı yazısından öğrenmiş olduk. Fakat yine de belgeler her zaman ikna etmez insanı. Noter tasdikli olsalar bile!...
Romanı ve filmi arasında Kurt Kanunu
Nuri Sağlam
Kurt Kanunu romanı, 1926’da Mustafa Kemal’e yönelik olarak tertip edildiği söylenen -fakat romanda CHF tarafından eski İttihatçıların kökünü kazımak amacıyla üretilmiş bir simülasyon olduğu anlatılmasına rağmen dizide her nedense gerçekmiş gibi takdim edilen- suikast girişimiyle sınırlı bir tarihî çerçeveye sığacak kadar sığ bir roman değildir.