Tüm Yazarlar
Yunus Şahbaz Yazıları
Sol 'Ajan- provokatör' ve muhasebe
Yunus Şahbaz
Türkiye sağı her zaman devlete yakın olmuştur. Çünkü devlet zaten Türk sağının kendi varlığını meşrulaştırdığı temel kutsallarından biridir. Bunda karşı çıkılacak bir nokta yok. Fakat Solun tüm bu süreçten kendisini münezzeh gibi göstermesi ve üstelik sağın hemen tüm fraksiyonlarını devletin gizli, karanlık ve hatta bazen ‘kriminal’ taraflarının uzantısı gibi göstermesi apaçık bir çarpıtmadır.
Kutuplaştırma bumerangı
Yunus Şahbaz
Kılıçdaroğlu hem tabanını konsolide etmek hem de seçimler öncesinde bir heyecan yaratmak için Cumhurbaşkanı Erdoğan karşıtlığını kullanmak istiyor. Bu yeni bir strateji değil; ‘otoriterleşme’, ‘diktatörlük’, ‘kaçak saray’ gibi envai çeşit kavram kümesiyle son 3-4 seçimdir aynı stratejiyi uyguluyor muhalefet kanadı. Ve fakat seçim sandıklarından çıkan sonuç tam bir hayal kırıklığı. Yani kutuplaştırma söylemi bir bumerang gibi dönüp dolaşıp yine CHP’yi vuruyor.
Krizlerin partisi CHP
Yunus Şahbaz
Artık seçmeni için CHP, büyük oranda, kriz üretme merkezi olmanın dışında bir anlam ifade etmiyor. Bunun en net sonuçlarını seçim sandıklarında görmek mümkün. CHP seçmeni bu duruma tepkisini 31 Mart seçimlerinde boykot etmek, sandığa gitmemek suretiyle tavrını ortaya koyabilir.
Yerel seçimler, adaylar ve ittifak mesaisi
Yunus Şahbaz
AK Parti-MHP ittifakı, hem tabanların sosyolojik yakınlığından hem de bir süredir devam eden ittifakın her iki tarafa sağladığı kazanımların kaybedilmemesi isteğinden, tekrar tesis edilmiş durumda. Yerel seçimlerin de krizsiz atlatılması durumunda bu ittifakın uzun dönem daha Türk siyasal hayatını şekillendirmeye devam edeceği söylenebilir.
Türk Solu, HDP ve döngüsel tekâmül
Yunus Şahbaz
HDP’nin alacağı oya ya da faaliyetlerine mahkûm kalan solun kaybettiği irtifayı tespit etmesi ve bu durum üzerinde muhasebe yapması gerekir. Ancak birinci TİP’ten yeniden kurulan TİP’e çıkarılacak bir ders varsa, o da tarafların döngüsel tekâmüllerini tamamlama yolunda hızla ilerledikleridir.
Devşirme siyasetle muhalefet
Yunus Şahbaz
Her fırsatta “Halkla diyaloga geçmeli, halkı anlamalı” diyen biri, bu konuda samimi olunduğunu, halkın kahir ekseriyetinin yekvücut olduğu olayları iyi analiz ederek ortaya koyar. Oysa Murat Belge bunu yapmamakta ve salt muhalefet etmek üzerinden bir saikle hareket etmekte.
Derin muhasebe sağduyulu tercih
Yunus Şahbaz
İktidar kanadında sahicilik ve güven vurgusu seçmende karşılık buldu. Muhalefet ise vizyonsuzluk nedeniyle kaybetti. MHP’nin bölünmeye rağmen oylarını konsolide etmesi, HDP’nin CHP’den gelen oylarla barajı geçebilmesi, SP ve İP liderlerinin beklenenden çok az oy alması seçimin sürprizleri arasında sayılabilir. Ayrıca ‘sosyal medya sosyolojisinin’ gerçeği yansıtmadığını da görmüş olduk.
Trajediden komediye muhalefetin HDP stratejisi
Yunus Şahbaz
Siyasal partilerin milletvekili aday listelerini YSK’ya sunma sürecinde hem parti içinde hem de parti dışında en çok tartışmanın yaşandığı parti CHP oldu.
16 Nisan’dan 24 Haziran’a yeni politik kültür
Yunus Şahbaz
24 Haziran’a giden süreç ve sonrasında ortaya çıkan politik şekillenmeler iki kutuplu siyasal yapılanmanın önünü açacaktır. Bu anlamda da 27 Mayıs’la açılan parantezin kapanacağı ve CHP’nin klasik siyaset anlayışında görüldüğü şekliyle siyasetin belirli değerlere sadakat ya da sadakatsizliği değil, toplumun ihtiyaçlarını merkeze almak zorunda kalacağı söylenebilir.
2019’a giderken siyasal ittifaklar
Yunus Şahbaz
27 Mayıs akamete uğratmasaydı Demokrat Parti ve CHP liderliğinde, zamanla bu hareketlerin karakterlerinde de dönem dönem değişiklikler görülebilmekle beraber, ikili bir siyasal sistemimiz olabilirdi. Belki de 2019 seçimleri diğer birçok unsurun yanında böyle bir geleneğin de başlangıcı olabilir.
Adalet soslu “Ulu-Sol”
Yunus Şahbaz
Yapılmak istenenin yeni bir tasavvur, tahayyül ortaya koymak mı yoksa sağ-sol ayırt etmeksizin, AK Parti karşıtlığı dışında herhangi bir ortak nokta aramaksızın bir popülist hareket inşa etmek mi olduğu tartışmalıdır. Mevcut tablodan ortaya çıkan görüntü, adalet soslu yeni ve geniş çaplı bir memnuniyetsizler hareketi yaratmak çabasıdır.
Muhalefetin iktidar mücadelesi kurultaylarla sınırlı
Yunus Şahbaz
Muhalefet dış politikadaki ‘bataklık’ söyleminden, yeni anayasa ve başkanlık sistemi tartışmalarındaki ‘sultanlık’, ‘otoriterleşme’ söyleminden daha derinlikli ve geniş perspektifli yeni politikalar, teklifler ve projeler üretebilmelidir.