Tüm Yazarlar
Hamit Emrah Beriş Yazıları
Çankaya seçimleri ve ‘partili cumhurbaşkanı’na geçiş
Hamit Emrah Beriş
Çözüm süreci karşıtlarının ittifakı
Hamit Emrah Beriş
Çözüm süreci karşıtlığını da içeren bir dil ve aynı eksende oluşan ittifak, AK Parti seçmenlerinin sürece destek vermesini beraberinde getiriyor. AK Parti’ye yönelen hamlelerin hedeflerinden birinin de çözüm süreci olduğu yönünde bir algı doğuyor ve bu nedenle süreç daha fazla sahipleniliyor.
Bir yerel seçim koalisyonu olarak CHP
Hamit Emrah Beriş
CHP’de 30 Mart seçimleri sonrasında yaşanacak tartışmaların yalnızca genel başkanın kim olacağı ile sınırlı kalmayacağı öngörülebilir bir durum. CHP, ya Kemalist-ulusalcı çizgisine geri dönecek ya da söz konusu koalisyon görünümünü bir süreliğine daha sürdürecek. Bu durum, CHP’nin seçim sonrasında yaşayacağı iç iktidar mücadelesini hangi kesimin kazanacağı ile yakından bağlantılı.
Çözüm süreci etap etap mı?
Hamit Emrah Beriş
PKK’nın her an geriye dönebileceğine dair ifadeler, muhalefetin olumsuz yaklaşımı nedeniyle kamuoyu karşısında sorumluluğu tek başına üstlenen hükümetin yükünü bir kat daha artırıyor. Zira pek çok etmeni bir arada değerlendirmesi gereken hükümetin aksine, PKK’nın bir “denge siyaseti” gütme yükümlülüğü yok.
CHP neden değişemez?
Hamit Emrah Beriş
CHP’nin Türkiye’deki temel siyasal sorunların çözülmesi açısından alışılageldik ezberlerini değiştirmesi gerekiyor. Aksi takdirde, ne CHP iktidar alternatifi olabilecek ne de Türkiye’deki siyasal kutuplaşmanın yarattığı gerilim ortadan kalkacaktır.
Demokratik Açılım 2013
Hamit Emrah Beriş
Başbakan ezber bozmaya devam ediyor. Oslo müzakerelerinin ardından MİT ile PKK arasındaki görüşmelerin 2012 yılı içinde de devam ettiğinin ortaya çıkması, hükümetin sertleştirdiği siyasal diline rağmen müzakere sürecinden vazgeçmediğini gösteriyor.