Tüm Yazarlar
Prof. Dr. Nurşin Ateşoğlu Güney Yazıları
Varşova-Soçi zirvelerinin gölgesinde Suriye’de durağan yoğunluk günleri
Prof. Dr. Nurşin Ateşoğlu Güney
YPG’nin ‘kahramanlaştırılarak’, Selman’ın ‘insanileştirilerek’, İsrail’in ‘güya normalleştirilerek’ sahneye çağrılması boşuna değil. ABD’de müesses nizam, YPG üzerinden ve YPG’yi kullanarak, terör örgütünün korunup sakat bir hayaletten, bir aktör olmaya evirilebileceği tampon bir bölge oluşturmak istiyor. Böylece çekilmeyi önceleyen Trump ile kalmayı önceleyen Evangelist/Yeni Muhafazakâr Amerikan Savaş-reisleri arasında bir denge kurulmuş olacak.
Chavez’in günahı, Maduro’nun suçu... Peki ya ABD?
Prof. Dr. Nurşin Ateşoğlu Güney
Politika üretemeyen bölgesel kurumlar, güçsüzleşen bölgesel siyaset ve bir büyük gücün ekonomik yaptırımlarla başlayıp sivil ayaklanma çağrısı yapmaya, sonra da askeri müdahale tehdidi savurmaya varan müdahaleleri bize eski “arka bahçe” siyasetini hatırlatıyor. İmparatorlukların arka bahçelerinde de sadece kanlı çiçekler büyüyor.
Güvenli alan, neden şimdi?
Prof. Dr. Nurşin Ateşoğlu Güney
Trump, önce “Çekiliyoruz” dedi, sonra “Türkiye’yi ekonomik olarak bitiririz” dedi, sonra da Ankara ile mevcut ekonomik ilişkilerin düzeyinin artırılacağını söyleyerek Suriye’nin kuzeyinde bir güvenli alan oluşturma fikrini kabul ettiğini açıkladı. Aslında ABD’nin pazarlıklarda alanını genişletmeye de yarayan bu çelişkili kişisel tweet siyaseti, içeride düne kadar Trump’ın desteklediği Suriye’deki terkedilenler lobisini de oyalamaya yönelik bir çaba.
‘Kara elmas’tan 'mavi altın'a enerji siyaseti
Prof. Dr. Nurşin Ateşoğlu Güney
Türk Akımı, iki boru hattı üzerine oturan bir projenin ötesinde bir anlam kazanıyor. Stratejik önemi yüksek bu proje hem Türkiye’nin bölgesinde ciddi bir enerji köprü ve merkezi olma fırsatının önünü açmakta hem de Rusya ve Avrupa’ya, ABD karşısında Avrupa doğalgaz pazarına Rus doğal gazının temin edilmesini sağlayarak Moskova’nın AB için hala ciddi ve vazgeçilmez gaz tedarikçisi olduğunu kanıtlamakta.
Kaşıkçı’dan başka kurban kim?
Prof. Dr. Nurşin Ateşoğlu Güney
Sorunun özünden kaçamazsınız Bay Trump; ‘küre’niz bozuldu, içinden yayılan kanser Washington Post yazarı bir gazeteci üzerinden aslında ABD’yi ve sizi de vurdu. ‘Küre’nin kaderiyle ilgili karar vermeniz gerekiyor, sonuçta bu kendi yaratığınız bir canavar. Önümüzdeki günlerde ‘küre’nin kendi mimarlarını birer birer nasıl kurban aldığını göreceğiz.
Liberalizmin yasını tutan Avrupa'nın Yeni Türkiye stratejisi
Prof. Dr. Nurşin Ateşoğlu Güney
Şimdi, Trump ABD’si liberalizmi yıkarken, pençelerini Almanya’nın çeliğine ve parasına, İran ve Rusya ile özel ilişkilerine geçiriyor. Almanya, uzun süreli liberal rüyadan müttefikinden gelen darbe ile uyanıyor. Bu uyanış içerisinde tıpkı Türkiye’nin yaptığı gibi çok taraflı/çok boyutlu bir dengeleme siyaseti izlemeye yöneliyor.
İdlib sonun başlangıcı mı?
Prof. Dr. Nurşin Ateşoğlu Güney
İdlib’de çanlar sadece siviller için çalmıyor, tehlikede olan, bugüne kadar emek verilmiş pek çok siyasi süreç ve ilişki var. Ama ya duyduğumuz ses çan sesi değilse, ya birbirine karşı konumlanmış iki rakibin birbirleriyle açıkça karşılaşma anını haber veriyorsa bu sesler?
ABD'nin yeni sopa ve havuçlarının bir anlamı var mı?
Prof. Dr. Nurşin Ateşoğlu Güney
Eğer dünyanın belirli kabiliyetlere sahip ülkeleri muğlak havuçlara ve sopa diplomasisine Ankara kadar direnebilselerdi, bugün ABD pervasız saldırganlığı ile müttefiklerini vururken en azından iki kere düşünürdü.
EastMed kardeşliği Doğu Akdeniz’in sularını neden bulandırıyor?
Prof. Dr. Nurşin Ateşoğlu Güney
Artık, dünya siyasetini okuyanlar Akdeniz’in dantel dantel köpüren sulara baktıklarında sadece doğal gazı, olası doğal gaz boru hatlarını, vanaları, vidaları, sondaj gemilerinin gıcırtısını, gemileri koruyan donanmaları, donanmaları burun buruna getiren jeopolitik/jeo-ekonomik kararları görüyor. Doğu Akdeniz gerçek rengine, Rusların söylediği gibi, doğal gaz mavisine kavuştu.
Trump NATO’da: Müttefikleri köşeye sıkıştır, Türkiye’ye mesaj ver, Kraliçe’yi solla!
Prof. Dr. Nurşin Ateşoğlu Güney
NATO, oldukça hırpalanmış bir biçimde ABD’nin kucağında duruyor ve Avrupalı müttefikler bir pazarlık şansını daha kaçırdı. Dolayısıyla Trans-Atlantik ilişkilerdeki esas sorunu doğru kelimelerle tanımlamanın vakti geldi. Sorun; NATO’nun yaşayıp yaşamaması sorunu değil, ABD’nin zorbalığından Avrupa’nın nasıl kurtulacağı sorunudur.
Üç zirvenin hikâyesi : ŞİÖ, G7 ve Singapur
Prof. Dr. Nurşin Ateşoğlu Güney
Geçtiğimiz günlerde gerçekleşen üç önemli zirve üç kıssadan hisse çıkarmamızı sağladı. 1) Nükleer silahlar işe yarar; 2) Nükleer silahsızlanma/KİS karşıtı rejimlerin yaşaması bugün ucuz zafer gösterileriyle sağlanabilir; 3) Derdi daha güçlenmek, zenginleşmek ve yayılmak olan dengesiz bir dostunuz varsa, bu dostunuz dost/düşman/rakip tanımlarını her gün değiştiriyorsa, müttefikliğin içi boşalmıştır. Böyle bir dünyada dengeleme tek kuraldır.
İsrail’in takipçisi ABD neden realizmin düşmanı?
Prof. Dr. Nurşin Ateşoğlu Güney
ABD en son bu kadar saçmaladığında, ABD-Avrupa ittifakı bozulmuş, Rusya petrol zengini olmuş, Irak İran’a kaptırılmış, Batı niye Türkiye’yi kaybediyor sorularını soran kitaplar yazılmış, bir de bir sürü ABD’li asker ve bir sürü Ortadoğulu ölmüş, Amerika tüm “yumuşak gücünü” kaybetmişti.