Tüm Yazarlar
Faruk Önalan Yazıları
Hayalet başkentler Ortadoğu'yu hatırlatıyor mu?
Faruk Önalan
O görkemli ve süslü dünya başkentlerinin karantina altında adeta hayalet kentlere bürünmesi, dünya kamuoyuna; Gazze'nin 14 yıldır abluka/karantina altında yaşadığını, Yemen'de binlerce çocuğun açlıktan, hastalıktan öldüğünü, Arakan'da binlerce mazlumun katledilmesini, tecavüze uğramasını, yerlerinden edilmesini, milyonlarca Suriyelinin çektiği çileyi, Doğu Türkistan'da yapılan zulmü sorgulatır mı?
Dünden bugüne İsrail-Fas ilişkileri
Faruk Önalan
Fas, İran ile diplomatik ilişkileri kesmiş, bu doğrultuda Tahran'daki elçiliğini kapatma kararı almış, İran Büyükelçisinin de ülkeyi terk etmesini istemişti. İşte, Fas'ın Batı Sahra hassasiyetini iyi bilen İsrail, lobi faaliyetleriyle Amerika'nın Batı Sahra'da konsolosluk açarak, Fas'ın buradaki hakimiyetinin tanınmasını sağlamaya çalışıyor.
Ve tarih tekerrür eder…  Dün Şili bugün Venezuela
Faruk Önalan
Şu an ordu, Maduro’ya ve anayasaya sadakatini beyan ettiyse de tıpkı 1973 Şili darbesinde olduğu gibi rüzgar tersine dönebilir. Tarih tekerrürden ibaret derler ya 46 yıl önce Şili’de yaşananlar bugün Venezuela’da yaşanıyor.
Oyun kurucu aktör: Türkiye
Faruk Önalan
Alman birinci televizyon kanalı ARD’nin ana haber programı Tagesschau’da çıkan bir haber şöyle başlıyordu, ”Rusya, ABD, İran büyük oyuncular Türkiye ise mülteci alan ülkeydi. Şimdi Türkiye Cumhuriyeti Başkanı Recep Tayyip Erdoğan kilit oyunculardan biri haline geldi.
Bitmeyen hesaplar ve ‘Büyük Kürdistan’ planı
Faruk Önalan
Geçtiğimiz günlerde, FET֒den kapatılan Kürtçe Dünya Tv muhabirinin sunduğu, Van’da geçekleştirilen ve Rudaw tv’de yayınlanan programda, “Güneyli gelin: Kürdistan’ın bir parça olması için dua ediyorum. Kürdistan çok güzel” cümlesinin manşet olarak verilmesi dikkate değerdir. Büyük Kürdistan planı için ABD ve bölgedeki uzantıları durmaksızın çalışmaktadır.