Tüm Yazarlar
Faruk Önalan Yazıları
DEAŞ tekrar sahaya mı sürülüyor?
Faruk Önalan
DEAŞ üzerinden PKK'yı meşrulaştıran (!) ABD ve yine hem PKK hem de DEAŞ'a para vererek Türkiye'ye karşı kullanmaya çalışan BAE, Suudi Arabistan… Oynanmakta olan oyun o kadar pis ki! Ve şüphesiz ki, gün gün ağırlığını daha da hissettiren Türkiye'nin, yükselişini durdurmak için DEAŞ gibi, PKK gibi, FETÖ gibi taşeron terör örgütlerini kullanmaya devam edecekler. Biz buradayız, bekleriz.
İsrail ile 'normalleşme' hevesi sırada kimler var?
Faruk Önalan
BAE-İsrail “normalleşme” anlaşmasına Bahreyn, Mısır, Umman anında destek verirken Suudi Arabistan, Kuveyt ve de Arap Birliği sessiz kalmayı tercih etti. Suudi Arabistan (bir hafta), sessiz kalmasına rağmen, hava sahasını İsrail uçaklarına açacağı sinyalini verdi.
Kandil'e kara harekatı
Faruk Önalan
Son operasyonlarda PKK, kendini en güvende hissettiği Kandil Dağı dahil birçok bölgede çok sayıda sözde üst düzey yöneticilerini kaybetti. Gelinen nokta gösteriyor ki; Kıran, Kapan, Pençe, Pençe-Kartal, Pençe-Kaplan operasyonları sonrası Kandil'e kara harekâtı çok da uzak değil. Belki yarın, belki yarından da yakın.
Amerika'dan Avrupa'ya, Körfez'den Uzak Doğu'ya Ayasofya yankıları
Faruk Önalan
Darbe girişiminin dış politikaya etkileri
Faruk Önalan
15 Temmuz sonrası, diplomasi, askeri ve istihbari bakımdan oldukça güçlenen Türkiye'ye rağmen bu coğrafyada hiçbir adım atılamıyor artık. Türkiye'ye karşı yapılan İrini operasyonu, Kahire inisiyatifi, EastMed anlaşması, Doğu Akdeniz Gaz Forumu bugün birer çöp halini aldı.
PKK için yolun sonu mu?
Faruk Önalan
MİT koordineli yürütülen Pençe-Kartal operasyonu, hava harekâtından sonra karadan da Haftanin ile sınırlı kalmayacaktır. Hakurk, Zap, Avaşin, Basyan derken komandolarımızı Mahmur, Sincar, Karaçok ve Kandil'de de görebiliriz. Operasyonun etki alanı artıkça dışarıdan bitirilmesi önünde demeçler de gelecektir şüphesiz. Sesin nerden geldiğinin bir önemi yok, sahada güçlüysen masada senin dediğin olur.
Türkiye'nin kriz diplomasisi Ortadoğu'ya ne getirir?
Faruk Önalan
Türkiye kriz döneminde diplomasi trafiğini oldukça iyi yönetti ve ABD yanında Avrupa ülkeleri de Ortadoğu'da hatta Afrika'da, Akdeniz'de Türkiye ile işbirliği yapma zorunluluğunun idrakine varmaya başladılar. Şüphesiz bu olası yakınlaşmanın ilk etkisi Doğu Akdeniz ve Libya'da görülecek.
Hayalet başkentler Ortadoğu'yu hatırlatıyor mu?
Faruk Önalan
O görkemli ve süslü dünya başkentlerinin karantina altında adeta hayalet kentlere bürünmesi, dünya kamuoyuna; Gazze'nin 14 yıldır abluka/karantina altında yaşadığını, Yemen'de binlerce çocuğun açlıktan, hastalıktan öldüğünü, Arakan'da binlerce mazlumun katledilmesini, tecavüze uğramasını, yerlerinden edilmesini, milyonlarca Suriyelinin çektiği çileyi, Doğu Türkistan'da yapılan zulmü sorgulatır mı?
Dünden bugüne İsrail-Fas ilişkileri
Faruk Önalan
Fas, İran ile diplomatik ilişkileri kesmiş, bu doğrultuda Tahran'daki elçiliğini kapatma kararı almış, İran Büyükelçisinin de ülkeyi terk etmesini istemişti. İşte, Fas'ın Batı Sahra hassasiyetini iyi bilen İsrail, lobi faaliyetleriyle Amerika'nın Batı Sahra'da konsolosluk açarak, Fas'ın buradaki hakimiyetinin tanınmasını sağlamaya çalışıyor.
Biz bu coğrafyanın misafiri değil ev sahibiyiz
Faruk Önalan
Amerikalılar, PKK'yı beslemek için Haseke, Deyrzor'da petrol, doğal gaz yataklarını, Ruslar Akdeniz kıyısındaki Tartus Limanı'nı, İranlılar da Lazkiye'yi rejimden almış durumdayken, sınırlarımızın ötesinde terör devleti oluşturma planları varken, 4 milyon mülteciye ev sahipliği yaparken Suriye'de de Libya'da da olmaya “mecbur değil mahkumuz!”
Vatansız bırakma planı
Faruk Önalan
Trump’ın “Yüzyılın anlaşması” projesi, BM’in yüzlerce kararına rağmen Filistin topraklarını işgal eden İsrail zulmünü meşrulaştırıyor. İsrail’in arkasında sadece ABD ve Batılı ülkeler değil Kral Faysal’ın hatırasına ihanet eden Suudi Arabistan, BAE ve bazı Körfez ülkeleri de var.
Amaç ‘Şii Hilali’nden öte ‘Şii Dolunayı’
Faruk Önalan
İran mezhep odaklı yayılmacı politikasını Irak Haşdi Şabi bileşenlerinden Asaib Ehlil Hak lideri Kays el-Hazali net bir şekilde özetliyor “Gaybet halindeki on ikinci imam Mehdi el-Muntazar’ın ortaya çıkması çok yakın. O zaman geldiğinde, İran’da Devrim Muhafızları, Lübnan’da Hizbullah, Yemen’de Ensarullah (Husiler), Suriye ve Irak’ta Asabib Ehli’l Hak ve kardeşleriyle kenetlenecek. Bizim teşkilatımız, Şii Hilali hedefinden ziyade Şii Dolunayı amacı doğrultusunda hareket etmektedir.”
Türkiye, Türkiye’den ibaret değildir
Faruk Önalan
Eski İngiliz Başbakan Winston Churchill’in 1936’da sarf ettiği şu sözler, aslında işgal ve sömürge zihniyetinin odak noktasını net olarak açıklıyor; “Bir damla petrol, bir damla kandan daha kıymetlidir.” Bizim farkımız da bu noktadan sonra başlıyor işte. Türkiye’nin gönül sınırları, fiziki sınırlarının çok daha ötesinde. O yüzden Suriye’de de, Libya’da da, Afrika’da da, Arakan’da da olacağız, olmak zorundayız zira Türkiye, Türkiye’den ibaret değildir!
Mesele yine seçmen kararına bırakılmayacak kadar mühim!
Faruk Önalan
Şili darbesi dahil birçok kirli işte parmağı olan eski Dışişleri Bakanı Henry Kissinger’ın şu sözü, Amerika’nın Güney Amerika ülkelerine yönelik müdahalelerin görünürdeki bahanesini özetliyor, “Ülkesinin insanlarının sorumsuzluğu yüzünden bir ülkenin komünist olmasına seyirci kalamayız. Meseleler, Şilili seçmenlerin kararına bırakılamayacak kadar önemlidir.”
Ebubekir el-Bağdadi: Bir projenin sonu
Faruk Önalan
Operasyonda PKK’ya pay çıkarmak isteyen Pentagon’a yakın bazı gazeteciler, PKK’nın “Bağdadi’nin iç çamaşırını alıp ABD istihbaratına ulaştırdığı” gibi aptalca bir argümanı gündemde tutmaya çalıştı. Oysa Bağdadi’nin DNA’ları dahil tüm bilgileri Bucca cezaevindeyken zaten alınmıştı.
Barış Pınarları
Faruk Önalan
Karanlık ülke: BAE
Faruk Önalan
Suudi Arabistan Krallığı ile Birleşik Arap Emirlikleri arasında uzun yıllardır süregelen işbirliğinde meydana gelen çatlaklar gün geçtikçe daha da derinleşmekte. Son çatlak, BAE destekli yaklaşık 100 bin kişilik Hizam el Emni örgütünün siyasi oluşumu Güney Geçiş Konseyi’nin  (GGK) Aden ve güney kentlerini kontrol altına alması. Şu an iki ülkeyi bir arada tutan olgu, “ortak güvenlik kaygıları.”
Güçlü devlet, güçlü istihbarat
Faruk Önalan
Geçtiğimiz yıllarda siber saldırılar yüzünden ülkenin birçok yerinde yaşanan elektrik kesintileri, sık sık maruz kaldığımız finansal ataklar karşısında daha etkin olabilmemiz için istihbarat yapımızda değişime gitmekte yarar var.
Gazze, Filistin ve Türkiye
Faruk Önalan
Filistin sorununun çözümü birlik olmaktan, ihtilafları kendi aramızda çözmekten, tefrikaya son vermekten geçiyor. Ayette buyrulduğu gibi, “Allah’a ve Resûl’üne itaat edin ve birbirinizle çekişmeyin. Sonra gevşersiniz ve gücünüz, devletiniz elden gider. Sabırlı olun. Çünkü Allah sabredenlerle beraberdir.”
Sudan darbesi ve Türkiye
Faruk Önalan
Ve tarih tekerrür eder…  Dün Şili bugün Venezuela
Faruk Önalan
Şu an ordu, Maduro’ya ve anayasaya sadakatini beyan ettiyse de tıpkı 1973 Şili darbesinde olduğu gibi rüzgar tersine dönebilir. Tarih tekerrürden ibaret derler ya 46 yıl önce Şili’de yaşananlar bugün Venezuela’da yaşanıyor.
Oyun kurucu aktör: Türkiye
Faruk Önalan
Alman birinci televizyon kanalı ARD’nin ana haber programı Tagesschau’da çıkan bir haber şöyle başlıyordu, ”Rusya, ABD, İran büyük oyuncular Türkiye ise mülteci alan ülkeydi. Şimdi Türkiye Cumhuriyeti Başkanı Recep Tayyip Erdoğan kilit oyunculardan biri haline geldi.
Bitmeyen hesaplar ve ‘Büyük Kürdistan’ planı
Faruk Önalan
Geçtiğimiz günlerde, FET֒den kapatılan Kürtçe Dünya Tv muhabirinin sunduğu, Van’da geçekleştirilen ve Rudaw tv’de yayınlanan programda, “Güneyli gelin: Kürdistan’ın bir parça olması için dua ediyorum. Kürdistan çok güzel” cümlesinin manşet olarak verilmesi dikkate değerdir. Büyük Kürdistan planı için ABD ve bölgedeki uzantıları durmaksızın çalışmaktadır.